Fetullah Gülen

FETÖ terör örgütü ele başı Fetullah Gülen kimdir? Hayatı merak edilen Fetullah Gülen boyu kaç, kilosu kaç ve aslen nereli? Fetullah Gülen sevgilisi, eşi kimdir? sorularının yanıtı haberimizde...

Fetullah Gülen

2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne darbe girişiminde bulunan Fetullah Gülen kimdir? FETÖ ele başı etullah Gülen boyu kaç, kilosu kaç ve aslen nereli? Fetullah Gülen sevgilisi, eşi kimdir? İşte yanıtı...

FETULLAH GÜLEN KİMDİR?

27 Nisan 1941 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Fetullah Gülen, 1945 yılında Kur'an okumaya başlar ve 1951 yılında hafız olur. 1946 yılından 1959 yılına kadar medrese eğitimi aldı ve daha sonrasında Edirne'ye gitti. 1966 yılında İzmir'e vaiz olarak atanan Fetullah Gülen 1971 yılına kadar görevine devam etti ve Ege bölgesinde sohbetler düzenledi. Gülen, yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için cemaatten topladığı yardımlar ile ev açar ve adını 'Işık Evi' koyar. O evlerde kalınabilmesi için kendince maddeler koyan Gülen'in örgütlenmesinden çevredikiler rahatsız olur. Gülen, oradan ayrılmak durumunda kalır. Cemaat için bağışlanan bir arazide yurt inşa ettirir ve daha sonra yurdunu vakfa çevirir.

1971 yılında tutuklanıp 7 ay hapis yattı ve 3 sene boyunca tutuksuz yargılanmasının ardından beraat etti. Anadolu’da Kur’an ve İlim”, “Darwinizm”, “Altın Nesil”, “İçtimaî Adalet ve Nübüvvet” gibi konferanslar düzenleyen Gülen, 1979 yılının Şubat ayında Sızıntı dergisini çıkardı. 1980 darbesinde aranan isimlerden oldu ve İzmir'den kaçarak farklı şehirlerde saklandı. 1981 yılında Diyanet'ten istifa ederek 1989 yılında resmi olmayan vaazlara başladı. Gülen, 1982 yılında Yamanlar Koleji'ni kurdu. Fetullah Gülen, 1999 yılında Amerika'ya gidip orada yaşamaya başladı.

FETÖ terör örgütü 15 Temmuz 2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik darbe girişiminde bulunmuş ancak milli irade sayesinde başarısız olmuştur.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR