Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi, ülkesindeki Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı eğitim kurumlarının Aralık ayında Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devredileceğini belirtti.

Çad Cumhurbaşkanlığı sitesi tarafından belirtilen bilgilere göre, Debi, ülkede faklı temaslarda bulunan vakfın Yönetim Kurulu üyesi Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dostluk ve iki ülke arasında iş birliğinin kuvvetlendirilmesi gerektiğine ilişkin mesajını Debi'ye sundu.

Eğitim Bakanı Ahmet Gazali Muhammed Asil'in de yer aldığı görüşmede, Türkiye'nin, ülkede eğitim dahil birçok alanda yükseltmeyi amaçladığı yatırımlar masaya yatırıldı.

Çad Cumhurbaşkanı Debi, görüşme ile ilgili yaptığı açıklamalarda, ülkesindeki FETÖ eğitim kurumlarının TMV'ye devrinin 18 Aralık'a kadar sona ereceğini belirtti. FETÖ mensuplarının vakit kaybetmeden sınır dışı edilmesi talimatını verdiğini söyledi. Yavuz da Çad ve Türkiye'nin terörle mücadelede iş birliği içinde olduğunu ve bunu çok daha kuvvetlendireceğini ifade etti.