Adana’da ‘FETÖ/PDY’ silahlı terör örgütüne yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında daha önce Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve Fethullah Gülen’in ‘bir numaralı sanık’ olduğu davada sıcak gelişme. Mahkeme heyeti, 17 sanıklı davada firari olan Gülen ile birlikte Ömer Ekinci, Kemal Elibal ve Cemal Soncu’nun tüm malvarlıklarına el konulması kararı verdi.
 
Adana’daki ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında flaş gelişme. Daha önce Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve Fetullah Gülen’in, ‘bir numaralı sanık’ olarak, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla yargılandığı davada Gülen ile birlikte firari olan 3 sanığın Türkiye’deki tüm malvarlıklarına el konulması kararı alındı.
 
BİR NUMARALI SANIK: GÜLEN
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu, ‘FETÖ/PDY’ ile bağlantılı kişi ve kuruluşlara ait olan taşınmazların, imar planlarındaki usulsüz şekilde yapılan değişikliklerle değerinin, fahiş miktarda arttırılması sağlanarak, örgüte finans desteği verildiği yönündeki iddialar üzerine, 17 sanık hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. O davanın ‘bir numaralı sanığı’ da Fetullah Gülen’di.
 
GÜLEN VE 3 KİŞİ HALA FİRARİ
Gülen’in, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan yargılandığı davada mahkeme heyeti, Gülen ile birlikte firari olan sanıklar Ömer Ekinci, Kemal Elibal ve Cemal Soncu hakkında bir süre önce ‘tutuklamaya yönelik yakalama kararı’ çıkarılmıştı. Ancak bugüne kadar yakalanmayan ve duruşmalara da katılmayan firari 4 sanık için mahkeme de ‘kaçak’ işlemi yapmıştı.
 
MALVARLIKLARINA EL KONULDU
İşte o davada, yeni bir gelişme yaşandı. Haklarındaki davanın sonuçsuz kalmasını sağlamak için yabancı bir ülkede bulunan ve bu nedenle kendisine ulaşılamadığı için ‘kaçak’ durumuna düşen Gülen, Ekinci, Elibal ve Soncu için mahkeme heyeti çok önemli bir karar aldı. Ceza Muhakemeleri Kanunu kapsamında Gülen ve diğer 3 sanığın, Türkiye’deki tüm malvarlıklarına el konulması kararlaştırıldı.
 
BANKA HESAPLARI DA DONDURULDU
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin almış olduğu söz konusu kararla birlikte firari sanıklar; Fetullah Gülen, Ömer Ekinci, Kemal Elibal ve Cemal Soncu’ya ait Türkiye’deki tüm taşınmazlar ile birlikte kara-deniz ve hava ulaşım araçları, her türlü hak ve alacaklar, kıymetli evrak, ortağı bulunduğu şirket payları, kiralık kasa mevcutları ve banka hesapları dondurulduğu bildirildi.