Hain darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY’nin mahrem imam yapılanmasına ilişkin gerçekleştirilen operasyonda örgütün firari mensuplarının saklandığı bir ‘gaybubet evi’ de ortaya çıkarıldı. Evde yapılan arama çalışmalarında firari örgüt mensupları için düzenlenen sahte nüfus cüzdanları ve yüklü miktarda parya el konuldu. Elde edilen bilgilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün İstanbul'daki mahrem imamlar yapılanmasına yönelik devam eden soruşturmada önemli isimlere ulaşıldı.

KRİTİK İSİM YAKALANDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturma doğrultusunda Harp Akademileri Komutanlığı'ndan sorumlu mahrem imamlar tespit edildi. Nadir kod R.A.'nın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Harp Akademileri Komutanlığı personelinden sorumlu mahrem imam olduğu tespit edilirken R.A.'nın bu görevi darbe girişiminden 1 gün sonra firar eden Selman kod İ.Z.'den devraldığı ortaya çıktı.

Savcılık, gerçekleştirdiği operasyonda mahrem imamlar C.A., E.G., R.A. ve S.S.'yi yakaladı. Emniyetteki işlemleri bittikten sonra şüpheliler 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçu kapsamında Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Şüphelilerden 4'ü de sorguları ardından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi.