FETÖ'nün Yeni Akşener Planı! MHP Ele Geçirilemezse Bunu Yapacaklar

Türkiye'de bitme noktasına gelen FETÖ'nün MHP'yi ele geçirerek Türk siyasetine etki etme planı devam ediyor. Paralel ihanet çetesi kongrede MHP'nin kontrolünü ele alamaması ihtimaline karşı alternatif planlar devreye sokulacak iddia var.

FETÖ'nün Yeni Akşener Planı! MHP Ele Geçirilemezse Bunu Yapacaklar

Paralelle mücadele kapsamında yapılan operasyonlarla tükenme noktasına gelen FETÖ son umut olarak MHP'yi ele geçirmeye çalışıyor. Bu planlar kapsamında MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener’in genel başkan adayı olamaması dahilinde ‘tavşan parti’ hamlesinde bulunacağı iddia edildi.

Türkiye'de bitme noktasına gelen FETÖ'nün MHP'yi ele geçirerek Türk siyasetine etki etme planı devam ediyor. Paralel ihanet çetesi kongerede MHP'nin kontrolünü ele alamaması ihtimaline karşı alternatif planlar devreye sokulacak iddia var.

Olağanüstü kongrede partinin tüzüğünü değiştirerek, 'genel başkan adayı' olmaya çalışan FETÖ destekli Meral Akşener, muhalifler arasında lokomotif görevini sürdürüyor.

Kulislerde, Akşener'le birlikte genel başkanlık yarışında olduğunu söyleyen Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın'ın, eğer genel başkan değişikliği noktasına gelinirse, Akşener'in bayrağı altında yola devam edecekleri de konuşuluyor. Ancak, bu noktayı görebilirler mi işte asıl sorun burada yatıyor.

Çünkü Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nin atadığı çağrı heyetinin 15 Mayıs'ta yapılacak dediği kongre kararına Tosya ve Gemerek Mahkemeleri engel oldu.

Muhalif cephe, Tosya ve Gemerek Mahkemeleri'nin kararlarının 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararını etkilemeyeceğini savunarak, 'kurultayı toplayacaklarını' belirtiyor. Genel Merkez ise düzenlenecek bir kurultayı 'korsan kongre' olarak değerlendiriyor. Kurultayın hukuki olmayacağına vurgu yapan Genel Merkez ise Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ankara Valiliği'ne yazı göndererek kurultay kapısına gelenlerin içeri alınmamasını istedi.

KARAR BEKLENTİSİ

Akşener ise bu girişimler karşısında anlaşılan eski İçişleri Bakanı olmasına güveniyor. Akşener, genel merkezin bu girişimine şu ilginç sözlerle yanıt verdi: "Ben Meral Akşener isem o kongrenin önünde duracağım. Eski içişleri bakanı olarak orada olacağım. Çağrılan kolluk güçleri bakalım kendi eski içişleri bakanlarını nasıl karşılayacaklar? Ben orada olacağım."

Muhalifler, Yargıtay'dan bu hafta karar çıkmasını bekliyor. MHP Genel Merkez yönetimi ise Yargıtay'dan yakın gelecekte karar çıkmayacağına inanıyor ve iki mahkeme kararıyla 15 Mayıs'ta kurultay toplanamayacağını savunuyor. Muhaliflerin avukatlarının Yargıtay'a başvurarak, 'karanınızı bir an önce verin' talebinde bulunduğu biliniyor.

Tüm girişimlerin olumsuz sonuçlanması, Yargıtay'ın olumsuz yanıt vermesi ya da her şeye rağmen kurultayın gerçekleşememesi durumunda muhalefetin nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu. Milletvekili olmayan Akşener, Aydın ve Oğan'ın dışında, MHP yönetiminin yaklaşımına mesafeli duran Oktay Vural, İsmail Ok ve Yusuf Halaçoğlu ile açıktan yarışa katılan Ümit Özdağ'ın MHP'de kalmaları mümkün olacak mı?

Kulislerde, Akşener'in MHP'den dışlanması durumunda, yeni bir oluşumun içinde olabileceği ve gönlü kırgın MHP'lileri de bu çatı altına çağıracağı iddia ediliyor.

Ancak, olası erken seçime girmeye olanak sağlamak için 'sıfırdan teşkilatlanmak yerine' var olan bir partinin yönetimini devralabilecekleri de ifade ediliyor. Siyasette, seçime girmek için yapılan bu işbirliğine 'tavşan parti formülü' deniliyor. Bu tavşanın, Demokrat Parti olacağı da iddialar arasında.

Takvim

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri