Samsun Valiliğinin yayımladığı yapılanma şemasının en üstünde "il imamı" olarak adlandırılan "sözde vali" yer alıyor. Şemada "il imamı"na bağlı 3 "büyük bölge imamı" ve bunlara bağlı olarak da iş adamlarından oluşan 5 "ana mütevelli" gözüküyor.

Örgütün yapılanma şemasında "büyük bölge imamları"nın altında 4 tane "mütevelli grup imamı" ve bunlara bağlı 9 "ev abisi"nden oluşan "Kurye" bulunuyor. Ayrıca "ev abileri", 'himmet kuryesi" ve "muhasebeci"ye bağlı 10'ar iş adamından oluşan 4 "mütevelli" grubu da şemada yer alıyor.

Şemada ayrıca "il imamı"na direkt bağlı "muhasebe şirketi", ona bağlı "örgütün muhasebecisi" ve "himmet kuryesi" de gözüküyor.

Valilikten dün yapılan yazılı açıklamada FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, örgütün sözde imamları ve hiyerarşik yapılanmasının deşifre edildiği belirtilmiş, Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi görevlileri tarafından FETÖ/PDY ile mücadele çerçevesinde yapılan istihbari ve takip çalışmaları neticesinde, Samsun'da FETÖ/PDY'ye finans sağlayan iş adamlarından oluşan mütevelli grupları, bu iş adamlarının bağlı oldukları mütevelli grup imamları, iş adamlarından alınan parayı örgütün muhasebecilerine ulaştıran himmet kuryeleri, örgütün muhasebecileri, küçük bölge imamı ve il imamı deşifre edilerek bir dizi operasyonlara başlandığı bildirilmişti.

Cihat ile ilgili Kur'an ayetleri dayanak gösterilerek cihat sonrasında kazanılan ganimetin 5'te birinin "komutana" verilmesi gerektiğinden bahisle toplanan himmetlerin bir kısmının Fetullah Gülen'e gönderildiğinin belirlendiği vurgulanan açıklamada "Yaklaşık 10 gün boyunca yapılan takip çalışmaları neticesi örgütün paralarını kaçırmaya çalışırken suçüstü yakalanan iş adamından yaklaşık 585 bin dolar, 136 bin avro, 138 bin liraya konulmuştur.

Operasyonun genişletilmesi neticesi FETÖ/PDY ile bağlantılı mütevelli gruplarında yer alan 26 iş adamı, bunların bağlı olduğu 5 mütevelli grup imamı, bir küçük bölge imamı, 2 muhasebeci ile himmet kuryesi olmak üzere 34 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Bir iş adamının da başka bir FETÖ/PDY soruşturması ile ilgili halen tutuklu bulunduğu tespit edilmiştir." ifadelerine yer verilmişti.