Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen, FETÖ/PDY'nin öğretmen yapılanmasına ilişkin soruşturma doğrultusunda, Aksaray, Ankara ve Kırşehir'de daha önce görevden atılan 20 öğretmen için gözaltı kararı verildi.

Adresleri önceden tespit edilen evlere düzenlenen operasyonlarda 17 zanlı gözaltına alındı. Sağlık kontrollerinden sonra şüpheliler emniyete götürüldü.

Adreslerinde olmayan 3 şüphelinin bulunması için çalışmalar devam ediyor.

FETÖ’NÜN MEDYA YAPILANMASINA DARBE

FETÖ'nün medya yapılanması davasında alınan tahliye isteklerinden sonra görüşü sorulan duruşma savcısı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Firari 10 sanığın dosyasının ayrılmasını da isteyen savcı Nurettin Veren'in tanık olarak dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti.

Verilen kısa aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklar Mehmet Altan, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek, Fevzi Yapıcı ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ayrıca dosyanın esas hakkında mütalaanın hazırlanması İçin savcıya gönderilmesine karar verildi.

NAZLI ILICAK İFADE VERMİŞTİ

26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanan ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşangül, ve Yakup Şimşek getirildi. Tutuklu sanık Ahmet Altan duruşmaya SEGBİS ile katıldı.