FETÖ'nün medya yapılanması davasında alınan tahliye isteklerinden sonra görüşü sorulan duruşma savcısı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Firari 10 sanığın dosyasının ayrılmasını da isteyen savcı Nurettin Veren'in tanık olarak dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti.

Verilen kısa aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklar Mehmet Altan, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek, Fevzi Yapıcı ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ayrıca dosyanın esas hakkında mütalaanın hazırlanması İçin savcıya gönderilmesine karar verildi.

NAZLI ILICAK İFADE VERMİŞTİ

26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanan ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşangül, ve Yakup Şimşek getirildi. Tutuklu sanık Ahmet Altan duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman duruşmada yer aldı. Firari sanıklar Abdulkerim Balcı, Mehmet Kamış, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Osman Özsoy, Şemseddin Efe, Tuncay Opçin, Ali Çolak, Bülent Keneş ve Faruk Kardıç ise duruşmaya gelmedi. Duruşmaya, gazeteci Hasan Cemal, HDP milletvekilleri Altan Tan, Garo Paylan ve sanıkların yakınları izleyici olarak katıldı.

İDDİANAMENİN ÖZETİ 3 SAATTE OKUNDU


Duruşma, sanıkların kimlik tespiti ve yoklama işlemleri ile başladı. Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, yaklaşık üç saat süresince iddianamenin özetini okudu. İddianamenin okunmasından tutuklu sanık Nazlı Ilıcak savunma yapmaya başladı.


"HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE CEMAATLE İRTİBATIM OLMADI"


11 aydır ceza evinde tutuklu kaldığını dile getiren Nazlı Ilıcak, "Hayatım boyunca hiçbir terör örgütüyle, cemaatle ilişkim olmadı. Benim babam Demokrat Parti'nin bakanlarındandı, annem Amerikan Koleji'nde okumuş, cemaatle ilişkimizin olmasına olanak yok. Darbe denilen lafa antipatim var. Cumhuriyet'in kadınlara verdiği haktan yararlanarak okumuş ve başarılı olmuş biriyim. Benim desteklediğim en önemli kişi Tayyip Erdoğan'dır. Zor zamanlarda Tayyip Erdoğan'ı destekledim. Askeri vesayet vardı. İktidarın önü kesiliyordu. Sürekli önü kesilen iktidar vardı. O yüzden onların yanında yer aldım." ifadelerini kullandı.

GÖZYAŞI DÖKTÜ


Bu esnada Ilıcak, babası ile Mustafa Kemal Atatürk arasında geçen bir anısını anlatırken gözyaşlarını tutmayarak ağladı. Avukatları bu sırada Ilıcak'a peçete uzattı. Ilıcak gözyaşlarını sildikten sonra savunmasına devam etti.