26'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanan ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşangül, ve Yakup Şimşek getirildi. Tutuklu sanık Ahmet Altan duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman duruşmada yer aldı. Firari sanıklar Abdulkerim Balcı, Mehmet Kamış, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Osman Özsoy, Şemseddin Efe, Tuncay Opçin, Ali Çolak, Bülent Keneş ve Faruk Kardıç ise duruşmaya gelmedi. Duruşmaya, gazeteci Hasan Cemal, HDP milletvekilleri Altan Tan, Garo Paylan ve sanıkların yakınları izleyici olarak katıldı.

İDDİANAMENİN ÖZETİ 3 SAATTE OKUNDU


Duruşma, sanıkların kimlik tespiti ve yoklama işlemleri ile başladı. Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın, yaklaşık üç saat süresince iddianamenin özetini okudu. İddianamenin okunmasından tutuklu sanık Nazlı Ilıcak savunma yapmaya başladı.


"HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE CEMAATLE İRTİBATIM OLMADI"


11 aydır ceza evinde tutuklu kaldığını dile getiren Nazlı Ilıcak, "Hayatım boyunca hiçbir terör örgütüyle, cemaatle ilişkim olmadı. Benim babam Demokrat Parti'nin bakanlarındandı, annem Amerikan Koleji'nde okumuş, cemaatle ilişkimizin olmasına olanak yok. Darbe denilen lafa antipatim var. Cumhuriyet'in kadınlara verdiği haktan yararlanarak okumuş ve başarılı olmuş biriyim. Benim desteklediğim en önemli kişi Tayyip Erdoğan'dır. Zor zamanlarda Tayyip Erdoğan'ı destekledim. Askeri vesayet vardı. İktidarın önü kesiliyordu. Sürekli önü kesilen iktidar vardı. O yüzden onların yanında yer aldım." ifadelerini kullandı.

GÖZYAŞI DÖKTÜ


Bu esnada Ilıcak, babası ile Mustafa Kemal Atatürk arasında geçen bir anısını anlatırken gözyaşlarını tutmayarak ağladı. Avukatları bu sırada Ilıcak'a peçete uzattı. Ilıcak gözyaşlarını sildikten sonra savunmasına devam etti.

"AKIN İPEK İSMİNİ ABDULLAH GÜL VERDİ"


Sabah Gazetesi'nden ayrılınca Zaman ve Bugün gazetelerinden teklif geldiğini kaydeden Ilıcak, "Zaman gazetesini istemedim. Bugün gazetesini oğlumla beraber kurduk. Fakat maddi sıkıntılar sebebiyle yürütemedik. Abdullah Gül'e gazeteyi satmak istediğimi isim önermesini belirttim. Gül, Akın İpek ismini verdi. Akın İpek'i o vesile ile tanıdım. Daha sonra teklif gelince Bugün Gazetesi'ni tercih ettim. Bu suçlamalar beni rencide ediyor. Bu milleti hizmet etmiş gazeteciye hapis çok ayıp. Ben darbeyi biliyorsam, Hulusi Akar'ın etrafı FETÖ'cü askerlerle dolu. Çevresinden 16 tane FETÖ'cü çıktı. O darbeyi bilemiyor, Nazlı Ilıcak 10 yılda 5 kere terör örgütü üyesi olduğu bilinmeyen kişilerle görüşüyor. Darbeci oluyor, Hulusi Akar kahraman oluyor." dedi.

Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin ve Emre Uslu'nun da aralarında bulunduğu 17 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının ilk duruşmasında Nazlı ılıcak savunma yapmaya başladı. Savunmayı yarıda kesen mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi. Duruşma yarın Nazlı Ilıcak'ın savunmasıyla devam edecek.