FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esnasında komuta merkezi olarak kullandığı tespit edilen Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere dair 486 kişi hakkında açılan davanın dördüncü duruşması başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda gerçekleştirilen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın da içerisinde yer aldığı müşteki avukatları ve bazı müştekiler katılıyor.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esnasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere dair davada, örgütün sivil imamlarından Nurettin Oruç'un çapraz sorgusu sürdürüldü.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki duruşma salonunda görülen davanın dördüncü celsesinde çapraz sorgusu yapılan Oruç, TBMM avukatının, o akşam Kayseri'de olan eşini ya da şu an FETÖ davalarından şüpheli durumdaki, halen kaçak olan jandarma üsteğmen kardeşini arama gereği duyup duymadığını sorması üzerine, eşi ve kardeşiyle haberleşmediklerini belirtti. Oruç, "Kardeşimle çok görüşmüyoruz zaten." ifadelerini kullandı.

Başbakanlık avukatının, savunmasında Kahramankazan'a hayvan belgeseli çekmeye geldiğini iddia eden Oruç'a, buraya giderken üzerinde niye pasaport taşıdığını sorması üzerine Oruç, "Uzaktaki Anadolu Projesi" çerçevesinde 14 ülkede yapacakları çekimlerle alakalı, alınacak izinin ardından şirketin söyleyeceği ülkeye gideceği için yanına pasaportunu aldığını öne sürdü.

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVANLARIN BELGESELİNİ YAPACAKMIŞVarol'un, Akıncı çevresinde hangi tür hayvanlarla alakalı belgesel çekimi yapacağı sorusuna Oruç, "Küçükbaş ve büyükbaş. Bilhassa küçükbaş ağırlıklı olarak." cevabını verdi.

MİT tırları davasında "Bayrak" adlı gizli tanığın, Oruç'un Güneydoğu Anadolu Jandarma imamı olduğunu söylediğinin anımsatılması üzerine Oruç, bu hususta bilgisi olmadığını kaydetti.

Avukat Varol, bunun üzerine MİT tırlarıyla ilgili İstanbul'da açılan dosyanın da getirilmesini talep etti.

Varol'un, ev arkadaşlarından sadece "Halil" ismini hatırladığını söylediğini anımsatması üzerine Oruç, "Ben çok isim tutamam. Şu anda bile çocuklarımın isimlerini karıştırıyorum." dedi.