15 Temmuz darbe kalkışmasının komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki faaliyetlerine dair 486 sanık hakkında açılan davada, eski Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürü Kurmay Albay Bilal Akyüz'ün çapraz sorgusuyla sürdü.

GÜLEN'İN KİTAPLARI SORULDU


Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi içerisindeki duruşma salonunda yapılan duruşmada, dün savunmasını bitiren sanık Bilal Akyüz'ün, bugünkü oturumda çapraz sorgusuna geçildi.

Sorular üzerine Akıncı Üssü'nde, Adil Öksüz ve FETÖ'nün diğer sivil imamlarını görmediğini belirten Akyüz, bir bölüm müşteki vekili Avukat Emrullah Beytar'ın, "Fetullah Gülen'in kitaplarını okudunuz mu?" sorusuna "Hayır" diye yanıt verdi.

GÜLEN'İN KİTABINDA GEÇEN ÖRNEĞİ VERDİ


Bunun üzerine yeniden söz isteyen Avukat Beytar, "Said Nursi ile alakalı yazdığım bir kitap sebebiyle Fetullah Gülen'in bütün kitaplarını okudum. Sanığın dünkü savunmasında verdiği gemi örneği Gülen'in kitaplarında yer alıyor. Gülen'in kitaplarını okumayan bu örneği veremez. Sanık ayak üstü yalan söylüyor" değerlendirmesinde bulundu. Bu sözlere sanık avukatlarından yoğun tepki geldi.

"HA HA HA DİYE GÜLÜYORUM SİZE"


Mahkeme Başkanı Selfet Giray bunun üzerine avukattan sorusunu yorum yapmadan sormasını talep etti. Avukatın, "Fetullah Gülen'in kitaplarını okumayan bu örneği veremez. Bunu nasıl açıklıyorsunuz" sorusuna sanık Akyüz, "Ha ha ha diye gülüyorum size" şeklinde yanıt verdi.

SALONDA TANSİYON YÜKSELDİ


Bu yanıtın ardından müştekilerin oturduğu taraftan yoğun şekilde tepki geldi. Salonda bir anda tansiyon artarken, kimi müştekiler sanığa karşı bağırarak sinkaflı sözler kullandı.

Bunun ardından Mahkeme Başkanı Selfet Giray, güvenlik güçlerinden bağıran kişilerin salondan çıkartılmasını talep etti.

Avukat ve sanığı karşılıklı diyaloga girmemeleri şeklinde ikaz eden Giray, başka bir soruya geçilmesini talep ederek tartışmaya son verdi.