Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) sadece bir dini cemaat olmadığı, ülke yönetimini ele geçirmek için stratejiler belirlediği, elebaşı Fetullah Gülen'le görüşmelere ait notlarda gün yüzüne çıktı.

Polisin darbe girişimi sonrası ele geçirdiği notlarda, Gülen'in Zaman gazetesinin üst düzey yöneticileriyle yaptığı istişare toplantılarında Gülen'in pek çok konudaki talimatları bulunuyor.

Turgut Özal'ın cumhurbaşkanı, Mesut Yılmaz'ın ise başbakan olduğu 26 Temmuz 1991 tarihli notlar, FETÖ'nün gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi.

Özal-Yılmaz ihtilafı

Notlarda "Özal-Yılmaz ihtilafı" başlıklı bölümde " Özal - Yılmaz arasında kırıcı olmayalım, arada bir yol tutalım" ifadesi kaydedilmiş.

Gülen, erken seçim ile ilgili görüşü sorulduğunda "erken seçimi destekleyebiliriz" cevabını vermiş.

"İçlerine kurt atmak lazım"

Notlarda en dikkat çekici bölümlerden birini "şura kararları" başlığı altına yazılanlar oluşturuyor.
Görüşmede bahsedilen şuranın, görüşme tarihinin 26 Temmuz olması nedeniyle, teamül olarak her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura olduğu değerlendiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait her türlü önemli meselelerin incelenip, bunlarla ilgili prensip kararlarının alındığı, savaş gücü çalışmaları gibi konularda hükümete gerekli tavsiyelerde bulunulduğu, silahlı kuvvetlere ait kanun tasarılara son şeklinin veren şura için Gülen şunları ifade etmiş: "Şura öncesi içlerine kurt atmak lazım. Demokratik, yumuşak olalım"

Bakana tehdit

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol'un ismi de notlarda yer alıyor. Gülen, kendisiyle görüşen gazete yöneticisinin "Avni Akyol ile ilgili elimizde belgeler var" demesi üzerine, belgelerin avukatlara inceletilmesi talimatını veriyor. Gülen, "Kendisine elimizde böyle böyle deliller var diye gösterelim,
koz olarak kullanalım" ifadelerini kullanıyor.

"Hükümeti dinlememiz lazım"

Sözde dini cemaatin siyaset ilgisi yine şu notlardan anlaşılıyor:

"Reaksiyon için kurulan parti muvaffak olamaz. Uyarmak lazım. Muhafazakarlara yeni bir parti kurdutmamak lazım. Bizimkiler öfke ile hareket ediyorlar. Mevcut iktidarı rencide etmemek lazım. Bu yüzden anketin neticesi çok önemlidir, ona bakacağız. Bizim muhafazakar dediklerimiz muhafazakar değil. Hükümeti dinlememiz lazım. Yılmaz - SHP anlaşmasına ihtimal vermiyorum."

İstanbul mütevellisi ödesin

İstanbul'da düzenlenecek olan sempozyumun bilet ve diğer musraflarını nereden karşılayalım sorusuna ise fetö, İstanbul mütevellisinden karşılayabiliriz ben ben Mustafa hoca ile görüşürüm şeklinde talimat veriyor.