FETÖ'nün 17-25 Aralık sürecinden sonra hakkında soruşturma yürütülen örgüt üyelerini saklamak için oluşturduğu "gaybubet" evleri sayısının, darbe teşebbüsünden sonra 75'ten 560'a çıktığı belirlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ'nün emniyetteki mahrem hizmetler Ankara yapılanması içinde yer aldıkları tespit edilen 731 kişi hakkında oluşturulan iddianamede, "Garson" adlı gizli tanığın verdiği SD kartlardaki bilgiler paylaşıldı.

İddianameye göre, 18 Nisan'da savcılığa başvuran bir kişi, FETÖ/PDY'nin emniyet mahrem hizmetler teşkilatlanamsıyla alakalı açıklamada bulunmak istediğini aktararak, bir cep telefonu ve 2 micro SD kart teslim etti.

"Garson" ismiyle Tanık Koruma Kanunu hükümleri uygulanarak gizli tanık sıfatıyla ifadesi alınan kişinin verdiği kartlarda, yaklaşık 4 bin 700 FETÖ mensubunun bilgilerinin yer aldığı belirlendi.

Belgelerde, "mali hasar durumu" tablosu altında, 17-25 Aralık süreci ve darbe teşebbüsünden sonra meslekten ihraç edilen, açığa alınan ve tutuklanan örgüt militanlarının durumu listelendi. Bu kişilere yardım yapılması için "mali ihtiyaç listesi" çıkarıldığı belirlendi.


"GAYBUBET" EVLERİ


FETÖ, 17-25 Aralık sürecinden sonra örgüt militanlarını saklamak amacıyla sözlükte "göz önünde bulunmama" anlamı taşıyan "gaybubet" adlı birimler oluşturdu. Örgütün, "gaybubet evleri" sayısı, darbe kalkışmasının ardından artırdığı da tespit edildi.

SD kartta yer alan listede, "Süreç öncesi 75 olmak üzere şu an için öğretmen, öğrenci toplam 560 gaybubetimiz bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu akraba ve tanıdıklarında kalmakla beraber yüzde 25'i gaybubet evlerimizde kalmaktadır. Gaybubet evlerimizin sayısı gittikçe artmaktadır. Öncekilerle birlikte şu an itibarıyla 55 gaybubet evi hesaba katıldığında, gaybubet evlerine verilen Takviye: 55 ev X (1000 kira+ 1000 iaşe, elektrik, su, gaz, internet) = 110.000 TL (aylık) olacaktır." ifadeleri kullanıldı.