Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) eğitim kurumlarına karşılık soruşturmasında 98 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması amacıyla 18 ilde eş zamanlı operasyon yapılıyor.

Öğrenilen bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Ender Coşkun tarafından FETÖ'nün eğitim kurumlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Atlantik Eğitim A.Ş'ye ait kapatılan okullarda çalışan ve örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı tespit edilen kişilerle ilgili işlem başlatıldı.

Bu kurumlarda, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı ve kurucu temsilci pozisyonunda bulunan şahıslar ve MASAK raporunda şirket ortağı olarak tespit edilen şahıslar olmak üzere toplam 98 şüpheli hakkında 18 ilde eş zamanlı operasyon düzenleniyor.

Şüpheliler, FETÖ üyesi olmak, örgüte finansman sağlamak ve eleman kazandırmakla suçlanıyor.

FETÖ'nün tüm yapılanmalarına karşılık yapılan operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bu operasyonlar kapsamında en son;

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun, FETÖ/PDY'nin avukatlar arasındaki yapılanmasına ilişkin gerçekleştirdiği soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında savcılık, FETÖ elebaşı FETOŞ'un, FETÖ/PDY davalarında yargılanan, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, FETÖ'nün üst düzey yöneticilerinden eski Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek, Hrant Dink davasında yargılanmakta olan Erhan Tuncel, Bank Asya ve eski emniyet müdürlerinin de aralarında olduğu bazı sanıkların avukatlığını yapan 80 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıdı.

İstanbul merkezli Antalya, Ankara, Çanakkale ve Edirne'de şüphelilerin adreslerine operasyon yapan ekipler, 35 kişiyi gözaltına aldı. Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma devam ediyor. Bu arada, hakkında gözaltı kararı olan, Danıştay ve Yargıtay'daki örgüt davalarını takip eden avukatlar ile avukatlık ofisinde sigortalı çalışan olarak gösterilen FETÖ'nün "İstanbul avukat imamı" A.Y.B'nin, Hidayet Karaca'ya "Tahşiye" davasında savunma yapmama talimatını verdiği iddia edildi.

Diğr yandan avukat yapılanmasının 2008'de kurulduğu ve "ilk imam" A.G, "Suriçi imamı" E.M, kapatılan Zaman gazetesinin avukatı N.A, Akın İpek'in avukatı B.U.B, Gülen'in İzmir'deki avukatı F.Ü, 7 Haziran seçimlerinde Cihan haber Ajansına bilgi aktardığı iddia edilen Erhan Tuncel'in avukatı E.S, E.S'nin yanında çalışan O.Ç, Bank Asya ve eski emniyet müdürlerinin avukatlarının da içlerinde yer aldığı 53 şüphelinin "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca bu doğrultuda daha önce yürütülen soruşturma kapsamında 25 şüpheli tutuklanmıştı.

Kaynak: Sabah