15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'ü (FETÖ) mensubu ‘Kanada imamı’nın, ABD’den, örgüt üyeliği gerekçesi ileri cezaevlerinde bulunan ve söz konusu durumdan etkilenen ailelerin konuşmaması için ‘sus payı’ olarak para gönderdiği anlaşılan bir kişi ele geçirildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ'ye ilişkin devam eden operasyonlar doğrultusunda, 2 ay önce İzmir'den Bursa’ya gelen emekli kamu görevlisi M.S'nin, buradaki terör örgütü ile ilişkisi olduğu bilinen zanlıdan para alarak geri döndüğü anlaşıldı. Bu olaydan sonra güvenlik ekipleri şüpheli M.S'yi takibe alarak, FETÖ’nün Kanada imamı olan F.A internet aracılığı ile konuştuklarını tespit etti.

F.A'nın, takibe alınan şüpheliye, FETÖ/PDY soruşturmaları doğrultusunda cezaevine giren veya yargılanması süren ya da OHAL içeriğinde ihraç olanlara ve ailelerine örgütten ayrılmamaları ve konuşmamaları için ‘sus payı’ olarak haftalık para ödemesi yaptığı sonucuna ulaşıldı.

ABD üzerinden para gönderileceği haberini alan güvenlik ekipleri, İzmir'in Bergama ilçesinde yer alan bir banka şubesini sıkı gözetim altına aldı. Şüpheli M.S bankadan para çekerken ekipler tarafından suç üzeri yakalandı.

M.S suçunu itiraf etmesinin ardından adliyeye sevki gerçekleştirildi.