MİT TIR'ları davasında 5 yıl 10 ay hapse çarptırılan Can Dündar'a yönelik önceki gün yaşanan silahlı saldırıyla ilişkin soruşturma sürüyor. Saldırgan Murat Şahin (40) polisteki ifadesinde "Olayı tek başıma yaptım" dedi. Ancak polis, saldırıda "azmettirme" ihtimalini değerlendiriyor.

Saldırının münferti değil organize olduğundan şüphelenen polis, Şahin'in 2 arkadaşını da gözaltına aldı.

"TALİMAT ALMADIM" DEDİ AMA...

Provokatif saldırı, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda önceki gün meydana geldi. Saldırgan, dava arasında adliye dışına çıkan Dündar'ın ayaklarına doğru ateş etti. Dündar yaralanmazken ayağına kurşun isabet eden NTV muhabiri Yağız Şenkal hafif yaralandı. Olayın ardından gözaltına alınan Şahin, İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

İddiaya göre Şahin ilk ifadesinde "Olayı tek başıma yaptım. Kimse beni azmettirmedi. Talimat almadım" dedi. "Dündar'ın geçmişte mahkemeleri olduğunda adliyeye gittin mi?" sorusunu ise "Hayır" diye yanıtlayan saldırganın, "Dündar'ı sevmediğini ve ders vermek için bireysel olarak saldırıyı gerçekleştirdiğini" söylediği öğrenildi.

Şahin'in önceki gün 09.00'da adliyeye gittiğini belirleyen polis, soruşturma kapsamında şüpheliye olayda yardım ettikleri gerekçesiyle 2 arkadaşını dün gözaltına aldı. Şüphelilerden birinin silahı temin ettiği, diğerinin de gözcülük yaptığı öne sürüldü.

MAFYA İLE BAĞLANTILARI ÇIKTI

Saldırganın "Adam yaralama, tehdit ve hakaret" suçlarından sabıkaları ve yüksek miktarda kumar borcu ile birikmiş ev kirası bulunuyor. Şahin "Kumar düşkünü süfli tip" kategorisinde yer alıyor. Cep telefonu ve banka hesapları incelenen saldırganın mafya ve sosyete dünyasından isimlerle irtibatlı olduğu belirtiliyor.

Emniyet kayıtlarına göre; Murat Şahin'in herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı yok. Gaziosmanpaşa'daki organize suç gruplarıyla temas halinde...

Murat Şahin'in saldırıdan kısa süre önce kumar borcunun büyük kısmını ödediği ortaya çıktı.

SABAH