Türkiye'deki televizyon ve radyoları kanalları kapatılan FETÖ, Avrupa bulunan bir uydu üzerinden gerçekleştirdiği televizyon yayınıyla terör propagandasına devam ediyor.

Türkiye'de propaganda yapma olanağı kalmayan örgüt, televizyon ve radyo yayını yapmak üzere istikameti Almanya'ya çevirdi. Mobility Channel ismiyle daha evvel Otomobil yayınları yapan bir televizyon kanalını alan ve MC kısaltmasını kullanan örgüt, Merih Channel olarak tekrardan adlandırdığı kanalla propagandasını sürdürüyor.

İlk defa 2015 sene başında yayınlarına start veren, fakat örgütle ilişkili televizyonların Türksat'tan çıkarılmasından sonra Kasım 2015'te etkinliklerini bitirmek durumunda kalan MC TV, bu sene Almanya'da tekrardan etkin duruma getirilerek örgütün sesi haline getirildi.

Eutelsat firmasına bağlı Hotbird uydusundan gerçekleştirilen yayının merkezi, Almanya'nın Hessen eyaleti olarak gösteriliyor. 24 saat yayın yapan kanal, genellikle terör örgütüyle ilişkili olması nedeniyle kapatılan Samanyolu TV'nin dizilerine yer veriyor.

FETÖ ELEBAŞININ KONUŞMALARI YAYINLANIYOR

Günde 5 defa haber bülteni yayınlanan kanalda, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in konuşmaları sürekli tekrarlanıyor. Örgüte ait bir dergi ve sözde bir yardım kuruluşunun tanıtımını yapan kanalda, başka reklam yer almıyor. Örgütün aynı isimle, yine Avrupa'dan yayın yapan bir de radyosu mevcut.

Kanalın yayın kalitesinin düşük olduğu dikkat çekerken, Youtube yayınını da genellikle çok az kişi izliyor.

Örgütün TV ve radyo yayını yapmak için Avrupa'yı tercih etmesi, PKK'yı hatırlatıyor. Bölücü terör örgütünün de, uzun süredir farklı isimlerle Avrupa uydularından TV yayını yaptığı bilinen bir gerçek.

Avrupa'daki kimi kanalları mahkeme kararıyla kapatılan veya uydu şirketlerinin yayınını kestiği PKK'nın, FETÖ kanalı MC TV gibi Hotbird uydusunda yayın yapan 3 kanalı var.