17 - 25 Aralık darbe girişiminin ardından devletin zirvesinin dinlendiği "Kriptolu telefonlar", Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ofisinde ve konutunda bulunan böceklerle ilgili gündeme gelen TÜBİTAK'ta işe alımlarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla geçtiğimiz sene soruşturma başlatılmıştı.

TÜBİTAK'ta 'sahte rapor, sahte diploma' ile işe alımlarda usulsüzlükler yapıldığı iddia edilmişti. Bu iddialara kapsamında TÜBİTAK'ın tepe isimlerine yönelik 'Görevi Kötüye Kullanmak ve Evrakta Sahtecilik" iddiasıyla başlatılan soruşturmada istifa eden eski Başkan Prof. Dr. Yücel Altınbaşak , Özel Kalem Müdürü Eren Yazıcıoğlu, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü eski Müdürü Pamukkale Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Kulak gözaltına alınmıştı. TÜBİTAK eski başkanı Hasan Palaz ve Palaz'a yakınlığıyla bilinen Marmara Araştırma Merkezi (MAM) eski Başkanı Prof. Dr. Murat Aydın da gözaltına alınacak isimler arasında yer alıyordu.  Aydın'ın paralel yapıya bağlı 200 kişiyi işe aldığı iddia ediliyordu. 

DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN İZİNİ KAYBETTİRDİ

İTÜ'nün eski öğretim üyesi de olan Prof. Dr. Murat Aydın'ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kanada'ya kaçtığı tespit edildi. Aydın'ın hakkında yakalama kararı çıkartılmadan önce izinli olarak yurtdışına giden Aydın'ın yakalama kararının ardından İTÜ'den izin süresini uzatmayı talep etti. Ancak bu talep İTÜ yönetimi tarafından reddedildi.

Aydın'ın görevine dönmemesi üzerine İTÜ yönetimi tarafından görevine son verildi. Üniversite yönetimi tarafından odasındaki eşyaları, yazılı ve görsel kayıt altına alınarak boşaltıldı. Eşyalarının bir kısmına da soruşturma makamınca el konulan Aydın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra izini tamamen kaybettirdi. 

STAR