FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esnasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere dair 486 kişi hakkında açılan davada, darbenin sivil idarecilerinden Hakan çiçek'in çapraz sorgusu tamamlandı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen davanın üçüncü oturumunda, savunmasını bitiren Çiçek'e mağdur ve sanık avukatları sorular yöneltti.

TBMM Avukatı Nurhan Özkaya'nın "Darbe kalkışması gecesi Akıncı Üssü'ne 'taksiyle gittiğinizi' belirttiniz. Taksiye ne kadar para verdiniz?" sorusuna Çiçek, "Arabamı Yenimahalle'de okul inşaatının bulunduğu alanda otobana çıkış noktasına yakın bir yerde bıraktım. 100-120 lira verdiğimi anımsıorum." cevabını verdi.

Bazı avukatlar, bahsi geçen mesafenin yaklaşık 70 kilometre olduğunu aktararak, taksi ücretinin 180 lirayı bulacağını ifade etti.

"Akıncı'ya gitme sebebiniz nedir?" sorusuna Çiçek, "Yanımda okuldaki arkadaşların ve benim kartlarım vardı, onları dağıtacaktım." dedi.

"60 MİLYONLUK SERVET SORUSU"

Avukat Uğur Kızılca'nın "Pilot Binbaşı olan kardeşiniz Gökhan Çiçek'in o gece niye Akıncılar'da olduğunu biliyor musunuz? sorusuna Çiçek, "Niye gittiğini ifadesinden öğrendim. Helikopter pilotlarıyla gitmiş. Herhangi bir etkinlğe katılmadığını, geçip bir kenara oturduğunu biliyorum. Varsa bir suçu, cezasını çeksin." cevabını verdi.

"Yakın akrabalarının FETÖ ile iltisaklı şirketlerde çalıştığının" anımsatıldığı Çiçek, akrabalarıyla iletişiminin zayıf olduğunu belirttii. Çiçek, eşinin bir süre FETÖ ile bağlantılı bir okulda öğretmenlik yaptığını sözlerine ekledi.

Başbakanlık Avukatı İskender Minar'ın "Akıncı'da bulunduğunuz süre zarfında camilerden selalar verildi. Bu selaları ve çağrılar işitmediniz mi?" sorusuna Çiçek, "Hayır" yanıtını verdi.

Avukat Ömer Oğur'un "Kısa sürede kazandığı 60 milyonluk serveti" sorduğu Çiçek, ilk başlarda özel dersler verdiğini, daha sonra araba alıp sattığını, Vizyon A.Ş. adlı firmanın ortağı olduğunu, büyük firmalarda genel müdürlük yaptığını, Ümraniye'de bir restoran işlettiğini, okul yaptırmak için aldığı arsadan kazancının olduğunu belirtti. Çiçek, bankadan çektiği kredileri de okul yapımında kullandığını kaydetti.

Avukat Ahmet Zeki Kaplan'ın "Darbe girişimi gecesi yakalandığınızda üzerinizde 5 bin doların olduğunu söylüyorsunuz. Ancak jandarma kayıtlarına göre kartlığınızın içinde ayrıca bir 50 dolar bulunmuş. Bu 50 dolar neden ayrı bir şekilde kartlığınızda duruyordu? Bir anlamı mı var?" sorusu üzerine Çiçek, "Yıllardan beri kartlığımda duruyor bu 50 dolar. Hatırlamıyorum neden koyduğumu." dedi.