Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin devam eden yargılamalar esnasında sanıkların, örgüt propagandası içeren mesajların yer verildiği kıyafetlerle duruşmaya çıkmasıyla gündemden düşmeyen "tek tip" kıyafetlerin iş yurtlarında dikilmesi düşünülüyor.

Edinilen bilgilere göre, tutuklu yargılanan FETÖ mensupları için duruşmalarda tek tip kıyafet giydirilmesi önerisinden sonra Adalet Bakanlığı geniş bir çalışma için harekete geçti. Yapılan çalışmalarda Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı yetkilileriyle ceza infaz kurumlarında görevli tekstil atölyesi şefleri ve tekstil mühendisleri de yer aldı. Düzenlenen görüşmelerde Türkiye'nin iklim şartlarına göre uygun olacağı düşünülen duruşma elbiselerinin alpaka kumaştan hazırlanması konusu tartışılmıştı.

Bandırma ve Bursa Açık Cezaevi İşyurtlarındaki tekstil atölyelerinde üretimi yapılması düşünülen söz konusu kıyafetlerin modelleri deneme amaçlı dikimine başlandı. Bu çalışmalar bir sonuç verirse, tutuklu sanıklara tek tip kıyafet giydirilmesine ilişkin karar alınırsa işyurtlarındaki mahkumlar tarafından üretimi yapılacak badem kurusu rengindeki yaklaşık 50 bin kıyafet, FETÖ sanıklarının bulunduğu cezaevlerine gönderimi gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin birinci senesi kapsamında hazırlanan anma etkinliğinde yaptığı açıklamada, FETÖ mahkumlarının mahkemeye çıkarken Guantanamo'da olduğu gibi tek tip elbise giymelerini gündeme getirmişti.