FETÖ'nün 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışması esnasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere dair 155 sanık hakkında açılan dava görülmeye başlandı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Ceza ve İnfaz Kurumundaki duruşma salonunda getirilen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları, müştekiler ve sanık yakınları yer aldı.

Kimlik tespitlerinin gerçekleştirilmesinin ve Mahkeme Başkanı Oğuz Dik’in iddianamenin özetini okumasından sonra sanık savunmalarına geçildi.

"FETÖ ÜYESİ DEĞİLİM"


Eski Pilot Albay Uğur Kapan, soruşturma sırasındaki ifadelerini baskı ve işkence altında verdiğini öne sürerek, bu ifadelerini kabul etmediğini, mahkeme önünde vereceği ifadenin kayda girilmesini istediğini aktardı. Üzerine atılı suçları reddettiğini belirten Kapan, FETÖ üyesi olmadığını iddia etti.

"PKK BİLE BANA BÖYLE DAVRANMAZDI"


Kendisine ve diğer darbecilere işkence yapıldığı iddialarını tekrarlayan darbeci pilot Kapan'ın, “Helikopterimle Kuzey Irak’a düşseydim PKK’lılar bile bana böyle davranmazdı.” sözlerinin ardından duruşma salonu karıştı.

"HELİKOPTERDEN GÜL MÜ ATIYORDUNUZ ŞEREFSİZ"


Sanık Kapan'ın bu sözlerinin ardından müşteki ve mağdur yakınları sert tepki gösterdi. Bir müştekinin, "Sizin yaptığınızı PKK yapmadı, hain köpek. Helikopterden gül mü atıyordunuz o gece şerefsiz?" sözleri, diğer müştekiler tarafından alkışlandı.

Duruşma salonunda ortaya çıkan gerginlik üzerine Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, bazı müştekileri salondan çıkarttı ve sanık Kapan'ı da "Sana mı kaldı PKK'yı düşünmek? Sen kendi savunmanı yap." diyerek ikaz etti.