Sivas merkezli 9 vilayette, FETÖ'ye karşı yürütülen soruşturma dahilinde gözaltına alınan 18 askerden 6'sı, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak örgütün yapılanmasına dair itiraflarda bulundu.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosu'ndan yapılan yazılı bildiride, FETÖ/PDY soruşturması dahilinde 17 Temmuz'da 9 ili kapsayan operasyonda değişik rütbe ve unvanda 18 askeri personelin gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Sorguları biten bu kişilerden 6'sının etkin pişmanlık göstererek itirafçı olduğu ifade eden açıklamada, sanıkların beyanlarında FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması ve etkinlikleri ile alakalı önemli bilgiler verdikleri belirtildi.

"Verdikleri bu bilgilerden bazı bölümlerin kamuoyu ile paylaşılmasının bu örgütün kirli yüzünün daha iyi görülmesini sağlayacağı düşünülmüştür." ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"İtirafçı olan askeri personel, örgütten ayrılmak istediklerinde kendilerine asılsız disiplin soruşturmaları yapıldığını, bu şekilde baskı yapıldığını ve bunun 'şefkat tokadı' olarak belirtldiğini, evliliklerin yine örgüt içinde yer alan şahıslarla yaptırılarak bağımlılığın arttırıldığını ve bu hususta kendilerine katalogdan eş seçimi için yönlendirme yapıldığını beyan etmişlerdir."

Yapılan açıklamada, etkin pişmanlıktan yararlanan kimi askerlerin beyanlarına da yer verildi.

Buna göre Astsubay Ö.A, ifadesinde şu beyanlarda bulundu:

"Astsubaylık giriş sınavlarında girdiğim sınavın 50 sorusundan 48'i, sınav öncesi bana yemin ettirilmek suretiyle verildi. Bu sorulardan birkaç tanesini bilerek yanlış yapmam söylendi. Sınava girdiğimde bize sorulan 50 sorunun 48'i, birebir bana verildiği haliyle çıktı ve bu şekilde sınavı kazandım. Sorumlu abimiz, 'Namazlarınızı kılmayın, gerekirse içinizden kılın, evinizin kapısına koyduğunuz çöplere görünür şekilde mutlaka boş içki şişesi koyun. Birbirinize kesinlikle 'abi' diye hitap etmeyin ve hiçbir zaman cuma namazlarına katılmayın.' derdi."

Yine itirafçı olan Astsubay A.K. de "Bu hareketin ne kadar büyük olduğunu bilemezsiniz, belki birlikte yan yana çalıştığınız kişi bizdendir ama siz bunu bilmezsiniz." itirafında bulundu.