Siirt'te, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esnasında Valiliği abluka altına almaya çalışan, içlerinde rütbelilerin de yer aldığı 93'ü tutuklu 320 eski askerin yargılandığı davaya devam edildi.

Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Adliye Sarayı'ndaki salonların fiziki yetersizliği sebebiyle Siirt Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Konferans Salonu'nda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

Eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek ve eski İl Jandarma Komutan Vekili Albay Necati Metin katılmadığı duruşmada, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutan Yardımcısı Albay Alican Erkiletlioğlu, eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Çehreli ve bazı tutuklu sanıklar ile savunmasını yapan tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

"YÖNETİME EL KOYDUK' MESAJI"


Duruşma ifade veren sanıklardan Eruh 2. Komando Tabur Komutanlığında görevli eski piyade uzman onbaşı Ali Baki, Valilik binasına saldırı olacağı nedeniyle emniyeti almak için Valilik önüne geldiklerini iddia etti.

Mahkeme Başkanı Saim Karakaya, sanık Baki'ye, telefonuna 15 Temmuz gecesi, "Adil" diye kayıtlı kişiden gelen "Birader var mı sıkıntı?" yönündeki mesaja yanıt olarak yazdığı, "Yönetime el koyduk. Valilik önüne gidiyoruz." ile başka bir kişiye gönderdiği, "Haberleri açın, darbe var. Asker yönetime el koydu." şeklindeki mesajları sordu.

Bu soru üzerine Baki, "Bunları anımsamıyorum." yanıtını verdi.

Mahkeme Başkanı Karakaya, "Olay günü her şeyi hatırlıyorsun da bu mesajları anımsamıyor musun? Valilik önüne gitmeden bundan haberinin olması gerek." diyerek Baki'ye sert tepki gösterdi.

Savunma yapan diğer sanıklar, darbeden haberdar olmadıklarını, o gece suç teşkil edecek herhangi bir davranışta bulunmadıklarını ve FETÖ ile bağlantılarının olmadığını öne sürdü.

Tutuksuz sanık savunmalarının alınmasına yarın devam edilecek.