FETÖ'nün darbe kalkışmasına yönelik yürütülen soruşturmada hakkında yakalama kararı olan eski cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz'ün, yurt dışına firar etmesine yardım ettiği belirlenen 3 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, basın mensuplarına FETÖ soruşturmalarına dair açıklamalar yaptı.

Çiçekli, 15 Temmuz darbe kalkışmasından bu güne Ordu'da 3 bin 322 kişi için şüpheli sıfatıyla soruşturma başlatıldığını, 368 kişinin de tutuklandığını belirtti.

Kaçak 39 kişinin olduğunu söyleyen Çiçekli, 724 kişinin adli kontrol, 270 kişinin ise şartsız seberst bırkakıldığını ifade etti.

Çiçekli Ordu'da, yalnızca ByLock'dan işlem yapılan 700 kişi olduğunu belirtti.

Başsavcı Çiçekli, Ordu'da yakın zamanda mahkemelerin karar verme durumuna geleceklerini de sözlerine ekledi.

ÖZ KAÇMADAN ÖNCE ORDU'DA SAKLANMIŞ


Diğer taraftan Başsavcı Ahmet Çiçekli, "FETÖ'nün darbe kalkışmasına karşın devam edilen soruşturmada hakkında yakalama kararı olan eski cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz'ün, yurt dışına firar etmeden Ordu'nun Fatsa ilçesindeki bir evde iki gece kaldığı bilgisine ulaşıldı." dedi.

FETÖ kaçağı Zekeriya Öz'e yardımda bulunan 1 kişinin daha ilk başta tutuklandığını, fakat bu kişinin daha sonra serbest bırakıldığını hatırlatan Çiçekli, "Zekeriya Öz'ün firar etmesine olanak sağlayan sağlayan 1'i kadın 3 kişi daha örgüt üyeliğinden aranıyor. Bu 3 kişinin Amerika'ya firar ettiği bilgisine ulaşıldı. Bunun yanı sıra firarilerden bir tanesinde ByLock bulundu." ifadelerini kullandı