Muğla'da, FETÖ'nün darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı düzenlenen suikast girişimi ve 2 polisin öldürüldüğü saldırıya dair, 3'ü kaçak, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşmasının dördüncü oturumu başladı.

ALİ YAZICI SAVUNMASINI YAPTI

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği sebebiyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklardan kimileri, geniş güvenlik tedbirleri altında getirildi. Mahkemenin savunmalarını oluşturmaları için vareste tutulmalarına karar verdiği sanıklar ise getirilmedi. Sanıklar, jandarma kontrolünde mahkeme salonuna geririldi.

Duruşmada, sanıkların esas hakkındaki savunmaları alınmaya devam edildi. Dördüncü oturumda ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri Ali Yazıcı esas hakkındaki savunmasını verdi.

'TUZAĞA DÜŞÜRÜLMÜŞ OLABİLİRİM'

Yazıcı, "Darbeyle alakalı yönlendirilmiş oyuna getirilmiş tuzağa düşürülmüş olabilirim. 24 saat Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraberdim yanımda ara ara silahım oluyordu. Suikasta yardımcı olmakla itham ediliyorum eğer böyle bir eylem yapsaydım bu eylemi yapabilecek pozisyondaydım" ifadelerini kullandı.

SUÇLARI BELLİ OLDU

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in bir numaralı şüpheli olduğu iddianamede, sanıkların, 'Cumhurbaşkanına suikast', ‘Anayasa'yı ihlal', ‘yasama organına karşı suç', ‘hükümete karşı suç', ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olma', ‘yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle kasten öldürme', ‘yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle kasten öldürmeye teşebbüs etme', ‘kasten öldürmeye teşebbüs', ‘zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama', ‘zincirleme şekilde silahla tehdit', ‘Cumhurbaşkanına hakaret', ‘zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi sebebiyle hakaret', ‘kamu malına zarar verme', ‘mala zarar verme', ‘nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali' ve ‘nitelikli yağma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

37 ASKER İÇİN MÜEBBET İSTEMİ

Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ'nün 'suikast timi'ndeki biri firari 37 asker için en az 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.