Edirne'de, son bir haftada FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan rütbeli sayısı 24'e yükseldi.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Edirne'deki tugay komutanlığında FETÖ'nün "mahrem" yapılanması içerisinde faaliyet yürüten "subay abisi" konumundaki kişiler ve irtibatlı olduğu aralarında albay, yüzbaşı, teğmenlerin de bulunduğu hain askerler yakalandı.

Emniyetteki ifadelerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanan subaylardan bazıları, örgütün önemli sınavlar öncesi soruları kendilerine nasıl verdiğini anlattı.

"ÖNCE YEMİN, SONRA SORULARIN CEVABI"

U.Y, ifadesinde, üniversite yıllarında başarılı bir öğrenci olduğunu, FETÖ ile de o yıllarında tanıştığını, örgütün genelde lise ve üniversite yıllarında başarılı ancak maddi durumu iyi olmayan öğrencileri seçtiğini söyledi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra örgütün yönlendirmesiyle sözleşmeli astsubaylık sınavına hazırlandığını anlatan U.Y, şöyle devam etti: ''Bir kişi sınava birkaç gün kala kaldığım eve geldi. Bir süre sohbet ettikten sonra, bir çanta içerisinde getirdiği bilgisayardan örgütün yemin metnini okumamı istedi. Ben okuduktan sonra bir kağıtta yazılı 50 soru gösterdi ve cevapları ezberlememi istedi. Daha sonra sınava girdiğimde ezberlediğim sorularla sınav sorularının hepsinin aynı olduğunu gördüm.''

Daha sonra subaylık sınavlarına hazırlandığını aktaran U.Y, kendisine örgütün bu soruları da sınavdan birkaç saat önce gösterdiğini aktardı.

Sınav günü bir parka çağrılarak yine yemin metnini okumasının istendiğini ifade eden U.Y, ''Sınavdan birkaç saat önce parka gelmem söylendi. Dedikleri yere gittiğimde bir araç içerisine bindim. Dizüstü bilgisayardan yemin metnini okuduktan sonra sorular gösterildi. Soruları okuyarak ezberledim. Sınava girdiğimde korktum, bunlara gebe kalmamak için sorunların bir kısmını yanlış işaretledim.'' itirafında bulundu.

Kaynak: Star