FETÖ üyesi kaçak savcı Muammer Akkaş hakkında yeni bir dava daha açıldı. Görevi kötüye kullanmak suçuyla savcı Akkaş hakkında hazırlanan iddianamede, yapılan izinsiz dinlemeler sonrası elde edilen bilgilerin FETÖ adına bir silah olarak kullanıldığı belirtildi.
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Mayıs 2015’te meslekten çıkarılma kararı verilen eski savcıyla ilgili iddianame hazırladı. Hakkında, yakalanması için arama kararı bulunan Akkaş hakkındaki soruşturma, Metro Holding’in sahibi Galip Öztürk’ün şikayeti sonucu başlatıldı. Geçtiğimiz aylarda yürütülen soruşturma tamamlandı ve 10 Ekim’de hazırlanan iddianame Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. İddianamede, Akkaş için “Üyesi olduğu FETÖ’nün gayesi doğrultusunda sistematik bir şekilde yürütülen organizasyonun parçası olarak, mesleğin şeref ve eylemini bozan ve mesleğe saygıyı ve güveni sarsacak eylemlerde bulunduğu...” değerlendirmesi yapıldı. İddianamede, Akkaş’ın Metro Holding soruşturmasında taraflı davrandığı, kişisel duygularla kararlar aldığı belirtildi. İddianamede, dosyada, soruşturma ile ilgisiz bir dizi dinleme kaydının da bulunduğu belirtilerek “Sırf, kişileri rencide etme, sosyal hayatta kötü düşürme amacıyla ifşa ettiği” kaydedildi.

İLK İDDİANAME İADE EDİLMİŞTİ

İddianamede, Metro Holding’e karşı ilk soruşturma için Eylül 2010’de iddianame hazırlandığı, fakat bu iddianamenin mahkemece iade edildiği, fakat 2012’de hazırlanan yeni bir iddianamenin kabul edildiği kaydedildi.

FETÖ’NÜN YARARINA 

İddianamede ‘Şüpheli Muammer Akkaş, koruma tedbirleri sonucunda elde ettiği kanıtları soruşturmada kullanmadı. İhbar eden/müştekinin yakın çevresini dinledikten sonra dinlenenler hakkında herhangi bir karar vermedi. Keza bir kısım bu dinlemelerden elde edilen kasetleri de iddianamede sunarak FETÖ Silahlı Terör Örgütü’nün talimatları ve amaçları yolunda hareket ettiği sonucuna varılmıştır.” dendi.

DAVALAR BİRLEŞTİRİLSİN

İddianamede, yakalama arama kararı bulunan Akkaş hakkında açılan bir dizi başka davanın daha bulunduğu belirtilerek, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde devam eden dava ile birlikte işlenmesi gerektiği bildirildi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.