Eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar, FETÖ soruşturması çerçevesinde şüpheli sıfatıyla verdiği ifadesinde çarpıcı bir itirafta bulundu. O dönem, 7 Şubat kumpasının düzenlendiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev alan Dolar, MİT müsteşarının ifadeye çağırılmasına Pensilvanya'daki Gülen'in karar verdiğini, bunu da kendisine FETÖ'cü gazeteci Ercan Gün'ün söylediğini kaydetti. Dolar şunları söyledi:

GÜLEN VE 8 KİŞİ KUMPASA 'EVET' DEDİ

"Zaman'ın polis muhabiri olan, daha sonra FOX TV'ye geçen, askeri okuldan atılma Ercan Gün, bu durumlardan bir süre sonra beni ziyaret etti. Ona çizginin aşıldığını belirttim. O da 'Niye bu kadar dert ediyorsun? Konu ABD'de Fetullah Gülen'in de içinde yer aldığı 12 kişi tarafından değerlendirilmiş, 3 kişi hayır, 9 kişi evet demiş. Gülen de evet diyenler arasında' dedi. Ben de kendisine 12 kişi ile bu denli önemli bir hususun değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirttim.

Aklımdaki soru işaretlerini netleştirmek için Marmara Emniyet İmamı olan Arif takma adlı şahsa sordum. O da bana Gülen'in 'Dosya sağlam mı' diye sorduğunu, 'sağlam' denilmesi üzerine onay verdiğini belirtti. Ben de bu olaydaki muhalefetime açıktan sürdürdüm.

BENİ GÖZALTI İLE TEHDİT ETTİLER

Bu durumdan rahatsız oldular. Hatta Organize Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Ercan Gün'ü bana göndererek beni gözaltına alabileceği şeklinde bir mesaj verdi. Müdür yardımcılığına terfi edeceğim sene Hüseyin Çapkın'a çok yorulduğumu ve operasyonel birimlerde çalışmak istediğimi söyledim. Bu da hem sivil hem de resmi cemaatçileri rahatsız etti ve beni Vatan Caddesi'nden uzaklaştırmak için Anadolu Yakası'nda bir kısım ilçelerden sorumlu müdür yardımcısı olarak tayin ettiler.

MÜDÜRLERİN ÇOĞU FETÖ'CÜYDÜ

17-25 Aralık operasyonları yapıldığında bunu örgütün yaptığı fikri kafamda netti. O ana dek 81 ilin yarısından fazlasının il emniyet müdürü Gülenci'ydi. 81 ilin istihbarat, TEM ve kaçakçılık birimlerinin de tamamına yakını örgüte bağlıydı. Anladım ki 2 buçuk seneden beri hükümeti devirmek içi bu hususa yoğunlaşmışlar. Daha sonraki bir kısım görüşmelerden, operasyonun 2014'te yapılacağı ancak o zamanki kaçakçılık daire başkanının Hüseyin Çapkın'a, KOM birimlerinde tüm Gülenci müdürlerin görevden alınacağını iletmesi üzerine öne aldıkları kanaatine vardım."