Hain darbe girişiminde bulunan FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme uygulaması olan ByLock’u kullandıkları tespit edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önceden meslekten uzaklaştırılarak haklarında gözaltı kararı verilen 49 öğretmenden 20'si gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından sürdürülen soruşturma doğrultusunda, ByLock kullandıkları öne sürülen ve meslekten uzaklaştırma alan 49 öğretmen için gözaltı kararı verildi.

Savcılığın talimatı ile harekete geçen İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden ekipler, İstanbul merkezli 23 ilde operasyon gerçekleştirdi. Operasyon sonucunda 20 öğretmen gözaltına alındı.

Diğer zanlıların yakalanmasına ilişkin operasyonlara devam ediliyor.

ESKİ KAYMAKAM FETÖ’DEN ALINDI

Diğer yandan, Sinop'un eski Dikmen Kaymakamı Soner Özer, FETÖ soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Dikmen Kaymakamlığından sonra Ardahan Valilik Müşavirliğine atanan fakat göreve başlamadan açığa alınan Özer hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerince gözaltına alınan Özer'in örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı iddia edildi.

Özer'in emniyetteki işlemleri devam ediyor.