Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Bireysel Teşebbüs Kurumu’nda uzman olarak çalışan Rubin’a karşı, Twitter’daki sayfasında sarf ettiği sözler sebebiyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "Örgüt adına suç işlemek"ten suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç ilanı dilekçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından verildi.

Dilekçede, Michael Rubin’in rasyonel olmayan suçlamaları ve hakaretleri, kin ve nefret içerikli mesajları Türkiye Cumhuriyet’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı duyduğu düşmanlığın bir sonucu olduğu ifade edildi.
Şüpheli Michael Rubin’in bazen Türkçe dilinde attığı tweet’lerde, FETÖ adına paylaşımlarda bulunduğunun belirtildiği dilekçede, Rubin’in bu sebeple suç faaliyetinde bulunduğu dile getirildi.

FETÖ’Yİ DESTEKLEYEN TÜRKÇE TWEET’LER ATMIŞ

Dilekçede, Rubin’a dair yalnızca “Cumhurbaşkanı’na hakaret” sebebiyle TCK’nın 299. Maddesine göre değil, aynı zamanda “örgüt çatısı altında suçta bulunmak” konusu hakkında düzenlenen 206. Madde uyarınca da soruşturma açılması talebinde bulunuldu. Örnek teşkil eder nitelikteki Yargıtay içtihatları göz önünde bulundurulduğunda, suçun tespiti için yeterli delilin bulunacağı ifade edildi.

Rubin’in söz konusu tweet’lerinin ifade özgürlüğü kapsamında düşünülmesinin açıklandığını dilekçede, Rubin için Türkiye’de suç duyurusunda bulunulmasının hukuki olduğu belirtildi.
Şüpheli Rubin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı sunduğu hakaret içerikli tweet’lerin rencide eder nitelikte olması, haysiyet ve itibara kast etmesi sebebiyle kamu davası açılması isteği sunuldu.