Konu ile alakalı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin internet sitesinde bulunan açıklamada, " Ülkemizde devlet ve farklı kurumlar içinde gizli bir biçimde teşkilatlanmış FETÖ ile bağlantısı hususunda kamuoyunda ve Üniversitemizde oluşan kanaat sebebi ile Üniversitemiz Senatosu’nun 2012 senesindeki kararı ile Hakan Şükür’e verilen Fahri Doktora Unvanı’nın geri alınmasına oy çokluğu ile karar verildi" denildi.

NE OLMUŞTU?

Hakan Şükür adı FETÖ iddialarına karışınca derhal ABD'ye kaçtı. Sonrasında hakkında yapılan incelemeler sonucu Şükür'ün FETÖ içerisinde oldukça etkili bir konuma sahip olduğu anlaşıldı. İsmi ilk olarak kapatılan Zaman gazetesi önünde yapılan eylemlerde geçen bu şahıs, hakkında yakalama emri çıkartılınca hemen Feto'nun yanına ABD'ye kaçtı.

Futbolculuğu döneminden bu yana maddi manevi FETÖ'ye destek verdiği kanıtlanan bu hainin, oynadığı futbol takımları içerisinde de bu yapılanmanın oluşması için çalıştığı ve topladığı himmet paralarını FETÖ'cülere aktardığı tespit edildi.

Öte yandan hakkında arama kararı bulunan bu zatın nereden geldiği belli olmayan bütün mal varlığına el kondu. Yeni çıkarılan yasaya göre ABD'de bulunan bu isim 3 ay içerisinde Türkiye'ye dönmezse vatandaşlıktan çıkartılacak.