Muğla'da, FETÖ'nün darbe kalkışması esnasında Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a karşı düzenlenen suikast teşebbüsü ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya dair davanın duruşmasına pazartesiye kadar ara verildi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği sebebiyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda yapılan duruşmada, tutuklu sanıklardan eski Üsteğmen Ali Sarıbey, esas hakkında savunmasını yaptı.

SARIBEY AĞABEYİ ADINA KAYITLI HATA BYLOCK YÜKLEMİŞ


Esas hakkında savunmasını yapan Ali Sarıbey, örgütün şifreli haberleşme uygulaması Bylock'u kullanmadığını fakat ağabeyinin Turgutlu Cumhuriyet Savcısına verdiği, "Şahsıma ait olmakla beraber hiçbir şekilde tarafımca kullanılmayan ve FETÖ/PDY üyesi olduğu anlaşılan, şahıs tarafından kullanılan hatta yüklenen ve kullanılan ByLock programı sebebiyle mağdur oldum. Şahıs hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını ve kamu davası açılması istiyorum." yönündeki İfadesinden sonra suçlandığını aktardı. Bunun üzerine, Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "Savcı seni nereden tanısın, ifadeyi alan savcının sana ne garezi var." değerlendirmesinde bulundu.

Baştoğ, Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube müdürlükleri birimlerinin isim üzerinden yaptıkları incelemede ByLock kaydına ulaşılamadığını fakat ağabeyi üzerine kayıtlı olduğu tespit edilen hattın sanık Ali Sarıbey tarafından kullanıldığının belirlendiğini bildirdi.

Bu açıklamadan sonra sesini yükselten Sarıbey'i ikaz eden Baştoğ, "Ali Sarıbey, sesini yükseltmeden konuş, mahkemeye saygılı ol. Savunmanı tamamla." dedi.

Sarıbey’in savunmasının sonunda 2 sayfa hikaye anlatacağını ve kendini bu hikayeyle savunacağını belirtmesi üzerine Baştoğ, "Hikaye anlatma, savunmanı toparla. Savunma yapman için hikaye anlatmana gerek yok. Bize 2 sayfa hikaye okuma." şeklinde konuştu.

Sarıbey'in avukatının da esas hakkında savunma yapmasının ardından duruşmaya pazartesi sabahına kadar ara verildi.