FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe kalkışması esasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere dair davanın sanığı Ömer Faruk Harmancık hakim karşısına çıktı.

"İSTANBUL'A GİTMEK İÇİN AKINCI ÜSSÜ'NDEYDİM"


Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda gerçekleşen davada Harmancık'ın çapraz sorgusu yapıldı.

Müştekilerden Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın Harmancık'a, "Siz İstanbul'a dönüş yapmak için Akıncı Üssü'ne gittiğinizi belirttiniz. Bugün de soru üzerine bunu doğruladınız. Akıncı Üssü'ne girdiğinizde ilk ne yaptınız?" sorusunu sordu.

Harmancık burada şaşkın bir kalabalıkla karşılaştığını, gittiği yerin 143. Filo olduğunu da sonradan öğrendiğini öne sürdü.

Akıncı Üssü'ne İstanbul'a gitmek için üs komutanına haber vermeden ve planlı bir uçuş olup olmadığını bilmeden geldiği şeklindeki ifadesi anımsatılarak, "Oraya gittiniz ve bir uçak olmadığını gördünüz. Ne yapacaktınız?" sorusu üzerine Harmancık, "Ankara'ya gidecektim, otobüse ya da başka bir uçağa binip gidecektim." ifadelerine yer verdi.


"BENİ ANKARA'YA GÖNDER DİYECEKTİM"


"Akıncı'dan nasıl dönmeyi planlıyordunuz?" diye soru yöneltilen Harmancık, "Üs komutanına, 'Beni Ankara'ya gönder' diyecektim." karşılığını verdi. Üs komutanını tanıyıp tanımadığı sorulan Harmancık, komutanı tanımadığını fakat bir amiral olarak üs komutanına rica ettiğinde kendisini kırmayacaklarını bildiğini söyledi.

"YAPTIĞIMIN EŞEKLİK OLDUĞUNU SÖYLEDiM"


"Amiralsiniz, arama ihtiyacı olmadan oraya gidebiliyorsunuz." değerlendirmesi üzerine Ömer Faruk Harmancık, "Yaptığımın bir hata olduğunu, hatta eşeklik olduğunu söyledim. Bunu beni utandırmak için tekrar tekrar söylemenize gerek yok." diye konuştu.

Harmancık'ın çapraz sorgusunun ardından avukatı savunma yaparak, müvekkilinin tahliye ve beraatını talep etti.