FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe kalkışmasının komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere dair açılan davanın 10. celsesi sürüyor. Duruşmada ifade veren eski Albay Muzaffer Düzenli, İngiltere ve Rusya’nın darbecilere büyük destek verdiğini ortya attı..

FETÖ'CÜ HAİN İTİRAF ETTİ

FETÖ'nün darbe kalkışmasının komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki faaliyetlerine dair 486 sanık hakkında açılan davanın 10. celsesi devam ediyor. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatları ve müştekiler katıldı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurumsal Dönüşüm Şube Müdürü Kurmay Albay Muzaffer Düzenli’nin savunmasıyla sürdürüldü. Terör örgütüyle hiçbir bağlantısının olmadığını idda eden Düzenli, planlayıcı veya örgüt yöneticisi de olmadığını ifade etti. Düzenli, iddianamede bulunan delillerin maddi gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, "İspat olmaması Yurtta Sulh Konseyi’nin hayal ürünü olduğunu göstermez mi? Ben böyle bir uydurma konseyin üyesi değilim" şeklinde konuştu.

DARBEYİ KİM YAPTI?

"Darbeyi kim yaptı?" sorusu üzerine soruyu iki ana başlıkta ele alacağını aktaran Düzenli, "Birincisi hazırlayan ve kurgulayanlar, yani oyun kurucular, ikincisi de tezgahın içine çekilenler, yani oyuna alet edilenlerdir. Hazırlayanlar son 15 senedeki mevcut yönetim döneminde faaliyetlerini büyük oranda kaybeden bazı kliklerdir. Dışarıdan yabancı ülkelerin de, bilhassa Rusya ve İngiltere’nin oyun kuruculara büyük desteği mevcut. Senelerdir iki ülkeyle ciddi bir ortaklığı olduğunu biliyoruz. Oyun kurucular için genel hedef son 15 senede ülke yönetiminde güç ve nüfus kaybına uğramaları ve Türkiye’nin söz sahibi olmaya başlamasıyla, ’Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye oturduğu yerde oturmalı. Bizim amacımız Türkiye’nin ayağa kalkmasını engellemektir’ diyerek sektörel anlamda Türkiye’yi durdurmaktı. Durdurmak için de ’milletin beynini uyuşturmalıyız’ diye hareket ettiler. Evlilik programlarıyla millet, kimin eli kimin cebinde bilmez hale getirilmeye çalışıldı" ifadelerinde bulundu.