FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki kanlı darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin iddianame tamamlanarak mahkemeye gönderildi. İki numaralı şüpheli Adil Öksüz ile ilgili düzenlenen MASAK raporu da iddianameye konuldu.

İddianamede, Adil Öksüz'ün 22 Aralık 2010 ve 25 Nisan 2011'de iki işlemde "HARMONY ENTERPRISES LLC" isimli şirkete 200 bin ABD doları gönderdiği, bahse konu şirketin ise 8 Kasım 2016'da ABD başkanlık seçimlerinde başkan adayı Hillary Clinton'a finansman sağlamak amacıyla kurulduğu bilgisi aktarıldı.

Şüpheli Adil Öksüz'ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ın da Hudson Türk Amerikan Kültür Derneği ve Barış Adaları Enstitüsüne (Peace Islands Institute) 9 işlemde toplam 36 bin 379 ABD doları gönderdiğinin de anlaşıldığı iddianamede belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığınca hazırlanan analiz raporu incelendiğinde ise FETÖ'cü Öksüz, eşi ve yakınlarının Bank Asya'ya bankanın kurtarılması için yüksek tutarlarda para yatırdıklarının belirlendiği bilgisi yer aldı.

Aynı raporda, Öksüz'ün FETÖ/PDY terör örgütü tepe yöneticilerinden Ahmet Kirmiç ile bir kez, Ali Çelik ile 2 kez, Barbaros Kocakurt ile bir kez, Bekir Baz ile bir kez, Cemal Türk ile 496 kez, Hamdullah Bayram Öztürk ile 3 kez, Hidayet Karaca ile 21 kez, Mustafa Özcan ile 2 kez ve Selman Kuzu ile 21 kez telefon irtibatının bulunduğunun altı çizildi.

Şüpheli Adil Öksüz ile eşi Aynur Öksüz, kardeşi Mehmet Öksüz ve kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım'ın FETÖ/PDY örgütü mensuplarının iletişimi amacıyla kullanılan ByLock yazılımını kullandıklarının raporla anlaşıldığı bildirildi.

İddianamede Öksüz'ün darbe emrini ABD'deki örgütün elebaşı FETÖ'den alarak 13 Temmuz'da Türkiye'ye geldiği, bunun da kanlı darbe girişiminin sivil şüphelilerinden Kemal Batmaz ile Atatürk Havalimanı'ndaki fotoğrafları ve ABD resmi makamlarınca gönderilen yazıdan anlaşıldığı belirtildi.

Kaynak: Star