Kimse Yok Mu derneği üzerinden senelerce hayırseverlerin kurban bağışlarını sömürüp örgüte aktaran FETÖ, kaynakları kesilince ABD'de kurban işine girdi. FETÖ, ABD ve dünya genelindeki Müslümanların hayır paralarını gasp etmek için sözde kurban bağışı adı altında etkinlik gösteren Embrace Relief Organization adlı örgütü kurdu.

VERGİDEN MUAF DEĞİLLER

Örgüt ABD'de bir ilsn vererek kurban bağışları için 100-200 dolar arasında para toplamaya başladı. FETÖ'nün sözde kurban bağış örgütü ilanında örgütün kurumsal yapısının ABD'de dini yardımlaşma vakıflarının örgütlenmesi ve sorumluluklarını da açıklayan İç Kazanç Yasası'nın 501'inci maddesi kapsamında kurulduğunu açıkladı. FETÖ bu şekilde kurumsal yapısının kazanç amacı gütmeyen ve vergiden muaf olduğunu öne sürdü. Oysa ABD'de dini yardım kuruluşlarının işleyişini de ortaya koyan ilgili yasada ABD'de yaşayan farklı inançları temsil etme kabiliyeti olan ve devletin bu şekilde tanıdığı örgütler vergiden muaf sayılmaktalar. FETÖ'nün ABD'deki hiçbir dernek, kurum ya da kuruluşu böyle bir yetkinliğe sahip değil ve devlet tarafından Müslümanları temsil etme sıfatıyla tanımlanmıyorlar.

AFRİKA'DAN SAHTE REFERANS İLANI

FETÖ'nün sözde kurban bağış derneği duyurusunda referanslar da vererek Amerikalıların güvenini kazanmaya çalışıyor. Örgütün sbağışlarını öven referansların tamamının Afrika ülkelerindeki örgütün sızdığı devlet kuruluşları olmaları dikkat çekiyor.

CHARTER OKULLARI MERCEK ALTINDA

Türkiye'de kapatılan Kimse Yok Mu derneğinin ardından FETÖ'nün dolandırıcılık işlerğni ABD'ye taşıdığı da ortaya çıktı. FETÖ'nün sözleşmeli (charter) okulları üzerinden vergi kaçakçılığı yaptığı ve FBI tarafından soruşturuluyor.

FED SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

FETÖ'nün sözde kurban bağış derneği vergiden kısmen muaf sayılıyor ve Amerikan ticaret yasalarına göre 50 bin doların üzerindeki her bağış ve para akışını Amerikan Merkez Bankası, FED'e bildirmek zorunda. Örgüt bir yandan Amerikan vatandaşlarını bu şekilde kandırırken diğer yandan kendisini vergiden muaf kurum gibi göstererek şimdiden FED'e kayıtlı para akışını da vermeyeceğinin sinyalini vermiş oldu.