Başbakan Binali Yıldırım, TRT ortak yayınında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz’un ardından gelişen süreçte muhalefet partileri ile kurulan uzlaşma ortamının korunacağını söyleyen Yıldırım, “İstanbul'da 5 milyon, bütün Türkiye'de 10 milyon insan, aynı saatlerde herkes birbiriyle kenetlendi. Bu birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız. ‘Bu uzlaşma kültürünü devam ettireceğiz’ dedik.
 
Bu noktada herhangi bir tereddüdümüz yok. Her yapacağımız önemli işte, alacağımız önemli kararda muhalefet partilerimizin genel başkanlarıyla başlattığımız bu diyalogu sürdüreceğiz, konuşacağız. Her konuda anlaşmamız beklenemez. Anlaşamayacağımız konular olabilir ama uzlaşabileceklerimiz de olabilir. Uzlaşacağımız konuları en azından konuşup, görüşüp uzlaşamayacağımız konularla ilgili de detaylı bilgi aktarırız. Bu süreci buy şekilde sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
 
15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından TBMM’de AK Parti, CHP ve MHP’li üyelerin oluşturduğu komisyona dair bilgi veren Başbakan Yıldırım, “Biz üç parti genel başkanı olarak Cumhurbaşkanımıza ziyarete gittiğimizde darbe konuşuldu, ülkenin iç ve dış tehditleri konuşuldu. Bir de anayasada en azından bu darbeyle ilgili bazı sorunlu maddeler var. Başkaca da üç partinin anlaştığı konular varsa da bunlar belirlenecek.
 
Birer kişiden oluşan bir çalışma grubuyla değerlendirilsin diye bir karar alındı. O karar çerçevesinde her üç parti de bir arkadaş görevlendirdi. Cuma günü çalışmaya başladılar, dün bir toplantı daha yaptılar. Orada ne esas alınacak? Üç partinin tamamen hemfikir olduğu konular var, bir de iki partinin hemfikir olduğu konular var. Bunları ikili üçlü kombinasyonlar olarak çoğaltabiliriz. Tespitlerini yapacaklar, ortak konuları bir kenara koyacaklar, tam mutabakat olmayan konuları da bir kenara koyacaklar, onu da genel başkanlara getirecekler.
 
Genel başkanlar bir değerlendirme yapıp son şeklini verecek. Bu şekilde yapacağımız değişiklikler için referandum ihtiyacı yok, mecliste yeterince sayı olduğu için orada kabul edilince yürürlüğe girmiş olacak. Ancak bu tam anlamıyla yeni anayasa yapmak değil. Bu acil bir mini paket. Bunu yapmakla bütün partilerin öteden beri gündeminde olan sivil anayasa, darbe sonrasında değil de tamamen meclis iradesiyle yapılmış sivil anayasa hedefi ve düşüncesi ortadan kalkmış olmuyor. O biraz daha uzun bir süreçte gerçekleşecek bir konu. Önümüzdeki birkaç toplantı sonra hangi maddelerde uzlaşacakları ortaya çıkacak. Partilerin önerdiği maddeleri bir araya getirecekler, çakışanları tespit edecekler, ayrık düşenleri de müzakere edecekler” diye konuştu.