FETÖ'nün Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki (GATA) yapılanmasına dair oluşturulan iddianamede, örgüt mensuplarının elemek istedikleri pilotların kalp damarlarını genişletmesine ilişkin detaylar ortaya çıktı.

TANSİYON İLACI YAZDI


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ'nün GATA'daki yapılanmasıyla alakalı 104 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, hasta olmamalarına karşın FETÖ mensubu doktorlar tarafından elenmeleri için tansiyon ilacı yazılan pilotların ifadeleri yer aldı.

KALP DAMARLARINI GENİŞLETEN İLAÇ


Mağdur/müşteki sıfatıyla ifadesi alınan Pilot Gürhan T, "Kardiyoloji muayenesine başlamadan evvel tansiyon değerim 12'ye 8 çıkmıştı. Kurul sonrası doktor Şevket Balta ile yaptığım görüşmede 'V...' isimli ilacı iki ay boyunca kullanmamı ve iki ay sonra tekrar kontrol için gelmemi söyledi. Reçeteye yazmış olduğu ilacı eczaneden aldım. Trenle Konya'ya dönerken ilacın prospektüsünü okudum. Bu ilacın yüksek tansiyon ilacı olduğunu ve tansiyonu kalp damarlarını genişleterek düşürdüğünü okuyunca bu ilacı hiç kullanmadım..." ifadelerini kullandı.

"YÜKSEK TANSİYON TANISI İLE UÇUŞUM KESİLDİ"


Bir başka pilot Uğur K. da mağdur/müşteki sıfatıyla verdiği ifadesinde, "2014 Aralık ayında girdiğim sağlık muayenesinde Şevket Balta isimli doktor tarafından verilen yüksek tansiyon tanısı ile uçuşum kesildi. İki ay istirahat verildikten sonra aynı teşhis konularak uçuşum kesildi. Bana yapılan haksızlık sonrası 2016 Şubat ayında TSK'dan ayrılmak zorunda kaldım...." şeklinde beyanda bulundu.

UÇUŞTAN MEN RAPORU VERDİ


İddinamede yer verilen bilgiye göre, kardiyoloji doktoru Şevket Balta bunun dışında, 2014 Ocak ayında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında F-16 pilotu olarak görev yapan Aylin K'ya da rahatsızlığı bulunmamasına rağmen, "mitral kapak açıklığının fazla olduğu" gerekçesiyle "İki ay uçuştan men raporu" verdi. Şevket Balta, pilot K'nın senelik rutin muayenesinde, beşer yıllık periyodik muayenelerde gereken "eko" çektirmesini istedi, sonrasında da bu teşhisi koydu.


YAKLAŞIK 500 PİLOTUN PİLOTLUKTAN AYRILMASINA NEDEN OLDU

Mağdur olarak ifadesi alınan Sedat Y. de Balta'nın yaklaşık 500 pilotun pilotluktan ayrılmasına sebep olduğunu aktardı.

Tanık sıfatıyla ifade veren Erkan Y. ise Şevket Balta'nın Başkent Üniversitesinde ihtisas eğitimi alırken istifa edip kendisi gibi sivil üniversitelerde ihtisasını bırakan birkaç arkadaşı ile 2006'da Hava Kuvvetlerine sözleşmeli subay olarak girdiğini söyledi.

Erkan Y, "Balta ve arkadaşları, GATA kadrolarına yerleşebilmek için oluşturdukları yayın ağı sayesinde, yönetmeliğin açıklarından faydalanarak dört yıl gibi akademik camiada oldukça kısa bir sürede niteliksiz ancak puanlamada çok ciddi avantaj sağlayan, dünya üzerinde bile hiçbir profesörün sayısal olarak ulaşamayacağı 560 adet PubMed'de indekslenen yayın üretti." ifadelerini kullandı.