15 Temmuz darbe kalkışmasının sene-i devriyesinde AA'nın havadan görüntülediği FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki evinde korku ve sessizliğin hakim olduğu gözlemlendi. ABD polisinin göstericileri ve basın mensuplarını evin bulunduğu sokaktan uzaklaştırması ise tepki topladı.

AA, FETÖ elebaşı Gülen’in 1999’dan bu yana yaşadığı ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki evini havadan görüntüledi.

Hemen hemen 400 dönümlük oldukça büyük bir arazi içindeki ev, etrafındaki binalarla birlikte büyük kompleks yapısıyla gözlerden kaçmıyor.

AA’nın helikopterle çektiği görüntülerde elebaşı Gülen’in yaşadığı arazinin bütün ayrıntıları görülürken, malikanede görev alan FETÖ mensubu bir kişinin elindeki kamera ile helikopteri çektiği dikkatlerden kaçmadı.

POLİS GÖSTERİCİLERE İZİN VERMEDİ


Diğer taraftan sabah saatlerinde evin yer aldığı sokağa gelen göstericilere ve basın mensuplarına sınırlı bir alan veren ABD polisi, kısa bir süre sonra bölgede yer alan herkesi sokağın dışına çıkardı.

AA muhabirini de görevini yaparken sokaktan uzaklaştıran polis, FETÖ evinin yöneticisinin kendilerini aradığını ve sokaktaki kişilerin rahatsızlık verdikleri gerekçesiyle uzaklaştırılmasını istediğini belirtti.

SOKAK TAMAMEN KAPATILDI


Bu açıklamayla beraber sokağın iki başını tamamen kapatan polis, içeriye kimsenin girip çıkmasına müsade etmedi. Halka açık bir alan olan sokağın yalnızca bir sakinin şikayeti üzerine ulaşıma kapatılması tepki çekti.

Darbe kalkışmasının 1. yıl dönümünde FETÖ’nün evine yansıyan korku ve tedirginlik aşırı güvenlik önlemleri olarak ortaya çıkarken, evin kapıdaki bir görevlisinin protestocuları ve basın mensuplarını kameraya kaydetmesi de dikkatlerden kaçmadı.