Kırşehir'de, bölücü terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna terörist katmak için eylem sürdürdükleri sebebiyle haklarında soruşturma başlatılan 23’ü sanık,14'ü tutuklu şahıs hakkında hazırlanan iddianamedeki FETÖ ve PKK'nın ortak amaç birliğine yönelik saptamalar dikkati çekti.

HAPİS CEZASI

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi tarafında kabul edilen iddianamede, HDP İl Başkanı Demet Resuloğlu'nun da içinde olduğu 23’ü sanık,14'ü tutuklu hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçlamasıyla 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

KANITLAR MEVCUT

İddianamede, geçtiğimiz senenin mayıs ve haziran aylarında HDP Kırşehir İl Başkanlığı ve diğer evlerde yapılan toplantılar sonunda 3 lisans öğrencisinin dağ kadrosuna katılmasına karar verilmesinin yanı sıra, terör örgütleri FETÖ ve PKK arasındaki ortak çıkar- hedef, yakınlaşmayı ispatlayan kanıtlara yer verildi.

HDP Kırşehir il yöneticileri Osman K, Halil G. ve Mustafa C. İsimli şahısların evlerinde yapılan aramalarda ele geçen evrak ve dökümanların iddianamedeki kanıtlar sayfasında yer aldığı belirtildi.

İddianamede, Osman K. İsimli şahsın evindeki aramada 1 dolarlık 3 banknot ile FETÖ elebaşının yazdığı "Kırık Testi" adlı kitap, Halil G. isimli şahsın evinde dizüstü bilgisayar çantasının içinde 1 dolarlık 2 banknot, Mustafa C. kişisinin evinde ise FETÖ elebaşının yazdığı "Sonsuz Nur" isimli kitap, PKK'yı yücelten yayınlar, bölücü terör örgütü olan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin olduğu gazete kupürlerinin ele geçirildiği bildiridi.

HDP'Lİ YÖNETİCİLER FETÖ KİTABI OKUYOR

FETÖ'ye ait kitaplar ve dolarların HDP'li yöneticilerin evinde bulunmasının 2 terör örgütü arasındaki hedef ve çıkar doğrultusunda birlikteliğini ispatladığına dair işaret olarak iddianamede şu ifadelere yer aldı:

Şüphelilerin evinde FETÖ elebaşının yazdığı kitapların bulunması, terör örgütleri FETÖ ile PKK arasındaki ilişki, yakınlaşma ile çıkar ve amaç birlikteliğinin bir ispatıdır. Bölücü iki terör örgütü PKK ile FETÖ'ye ait yayınların aynı evde bulunması, örgüt üyesi teröristler arasındaki çıkar ve amaç birlikteliğinin ikinci bir ispatıdır.

İddianamede, sanık Osman K' nın bu konu adına emniyette verdiği ifadeler de yer aldı. Osman K' nın, FETÖ elebaşına ait kitabın eve hangi yolla geldiğini bilmediğini, 1 dolarları da düğünlerde çalgıcılara atmak için oğlundan aldığı yönünde beyan etti.