FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, örgüt militanlarına seslendiği konuşmasında, “Ne 27 Mayıs’ta, ne 12 Mart’ta darbe yapanlar yiyeceğimizi içeceğimizi karşılıyorlardı. Bize şiddet ugulamadılar, bir saygısızlık göstermediler” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve polis teşkilatı içerisinde gizlenen "Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)" militanları tarafından gerçekleştirilen darbe kalkışmasının elebaşı olan Fetullah Gülen, 24 Temmuz 2017 tarihinde örgütün yayın organları tarafından sosyal medyada paylaşılan ve örgüt üyelerine seslendiği konuşmasında 1960, 1971 ve 1980 darbelerini gerçekleştirenlere övgüler yağdırdı.

"İTİRAF ETMELİYİM Ki..."

27 Mayıs 1960 darbesi, 12 Mart 1971 Muhtırası ve 12 Eylül 1980 darbesini yapanların kendilerine bir saygısızlık yapmadığını öne süren Gülen, “İtiraf etmeliyim ki ne 27 Mayıs’ta darbeyi gerçekleştirnler, ne 12 Mart’ta darbe yapanlar; tutukevine sonra da hapishaneye koyanlar, bunların yaptığı saygısızlıkların onda biri saygısızlığı görmedim. Mübalağa yapmıyorum. Yiyeceğimizi, içeceğimizi önümüze getiriyorlardı. Bir tokat vurmadılar, bir saygısızlık göstermediler” diye konuştu.

FETÖ elebaşısının bu sözleri, geçmişte de bu darbelere nasıl çanak tuttuğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Karda yürüyüp izini belli etmeyen bu ihanet çetesi geçtğimiz yıl yuvanladığı TSK ve polis teşkilatlarını kullanarak bir darbe yapmaya kalkmış ancak Türk Milleti Reis-i Cumhuru'nun talimatıyla bu darbeyi püskürtmüştü.