Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ne, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve söz konusu darbede dava sanıklarının yargılanma sürecini geçireceği, ortalama bin 500 kişilik 5 yeni duruşma salonu yapılıyor.

Edinilen bilgilere göre, Adalet Bakanlığı tarafından FETÖ mensupları ve hain darbe girişimine destek verenlerin yargılamalarının yapılması için yeni bir duruşma salonunun inşa edilmesine karar verildi.

Bu doğrultuda, Şubat'ta Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde inşaatı biten bin 558 kişilik, Türkiye'deki en büyük duruşma salonunun yanında bir yere 5 yeni duruşma salonunun temelleri atıldı.

Yeni inşası başlanan duruşma salonları, 4 bin 500 metrekarelik yer üzerine yapılacak. Bu salonların ayda tamamlanması için hazırlıklar sürdürülüyor.

FETÖ YAPILANMASINA OPERASYON

Diğer yandan, Denizli başta olmak üzere 2 ilde, hain darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin gerçekleştirilen operasyonda 18 kişi yakalandı.

Acıpayam Cumhuriyet Savcılığı tarafından sürdürülen soruşturmada, FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespit edilen 5'i kadın 23 kişi için gözaltı kararı alındı.

İlçe Jandarma Komutanlığı güçlerinin gerçekleştirdiği eş zamanlı yapılan operasyonda, Denizli'nin Acıpayam ve Serinhisar ilçeleri ile Bolu'da 18 kişi yakalanarak gözaltına alındı.