Uzun lafın kısası, Türkiye, Fetullah'ın iadesi için ne kadar kararlıysa, ABD de Fetullah'ı vermemek konusunda o kadar kararlı. İmdi, şu soruyu sormanın tam vaktidir: Türkiye Cumhuriyeti en üst düzeyde, "Ya Fetullah, ya biz" diye rest çektiği halde, ABD neden kulağının üstüne yatıyor hâlâ? Fetullah'ı, Türkiye'den daha vazgeçilmez kılan ne?

Başka bir ifadeyle, Fetullah ile Türkiye'de daha ne yapmayı planlıyorlar? Deşifre olmuş bir örgüt olarak FETÖ'nün son kullanma tarihi bitmedi mi yoksa? Demek ki, bitmedi. Baksanıza; Türkiye ve Fetullah arasında tercih yapmak zorunda hissetmiyorlar kendilerini. Bunun gerçekçi bir nedeni olmalı değil mi?

Fakire soracak olursanız, FETÖ varlığını sürdürdüğü sürece Türkiye'yi kaybetmeyeceklerini düşünüyorlar. Yoksa, 2- 3 günlük ilaç verirler, Fetullah'ı paket yapıp gönderirlerdi. Buraya geldiğinde de ilk sorgusunda "eleman" ölürdü; "Türkiye Gülen'i işkenceyle öldürdü" diye de yaygarayı basarlardı. Yani, ölüsünden de istifade ederlerdi. Hiçbirini yapmadıklarına göre son kullanım tarihi bitmedi demek ki.

O halde her zamankinden daha çok dikkatli olmak zorundayız. Bu sefer sonuç alıcı "darbeyi" vurmaya çalışacaklardır. Tüm tartışmaları askıya almak zorundayız. Ve, direniş hatlarını daha da tahkim etmeliyiz. Gördünüz işte; 2013'ten beri polis atılıyor hala temizlenemedi. Dün itibariyle, aralarında emniyet müdürü ve amirlerin de bulunduğu 95 polis daha İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden uzaklaştırıldı.

Esas yuvalandıkları TSK ne olacak peki? Malumunuz, 15 Temmuz'dan sonra tasfiye yapılmaya başlandı; emniyetteki temizlikten yaklaşık 3 yıl sonra. Üstelik, ifadeler kafa karıştırıcı. Emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un dediği gibi çok da iyi takıyye yapıyorlar; rakı dersen rakı, Atatürk desen Atatürk; her kamuflajı yapıyorlar.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan astsubay okulları öğrencileri dün, "Jandarma Marşı" eşliğinde Anıtkabir'e yürüdü. Bilmiyorum artık ne anlama geliyor veya neyin startı bu? İsrail de Türkiye Rusya yakınlaşmasından felaket rahatsız. Meşhur Debkafiles haber sitesi, Suriye'nin kuzeyinde "İsrail koridoru" açılmaması konusunda Rusya, İran ve Türkiye'nin uzlaştığını ihsas ediyor.

Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait SU-24 savaş uçaklarının PYD'ye yönelik hava taarruzunun Rusya, Türkiye ve İran arasında gelişen ittifakın temel taşı olduğu söylenmeye başlandı. İndependent gazetesinin Ortadoğu uzmanı Robert Fisk de "Erdoğan, Esad ile barışmaya hazırlanıyor" yazısında tevekkeli tehditler de savurmuyor. Demek ki doğru yoldayız.