Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV uygulamaları ve mobil cihazlar ile uyumlu olan Facebook Watch, her Facebook kullananın en kolayca içerik üretmesini, üretilen içerikleri ise yine kolaylıkla diğer kullananlara ulaştırmayı amaçlıyor. Doğru içerikleri doğru izleyicilere ulaştırmak isteyen yeni olan platform, kendine has özellikleriyle öne çıkan bir video paylaşım sistemi gibi çalışacak.

Komedi, spor, eglence, canlı yayınlar gibi çeşitli kategorilerde içerikleri kategorize eden Facebook Watch içerisindeki kullanıcılar kendi izleme listelerini oluşturabilecek. Veya tıpkı Instagram’da olduğu gibi “Keşfet” özelliğini kullanarak o an gündemde olan içeriklere ulaşabilecek.

Videolar Facebook tarafından barındırılıyor. Zaten ilk olarak önceden Facebook’a yüklenen içerikler kullanılması planlanılıyor. Sonrasında ise söz konusu platform kendi ayakları üstünde duracak kadar içeriğe sahip olması bekleniyor.

Öte yandan Facebook yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoları, kendiliğinden oynatılan videoları sebebiyle veri kotasının bir anda bitmesine sebep olmaktaydı. Bu nedenden ötürü facebook kullananlar için bu olay problem yaratan bir durum olarak karşımıza çıkmaktaydı. Artık Facebook kullananları bu problemden kurtaracak bazı yöntemler bulunuyor.

Geliştirilen sorun çözme problemleri üzerinden videoların otomatik olarak yürütülmesini devre dışı bırakılması planlanıyor. Veri tasarrufu seçeneğini aktifleştirerek ve fotoğraf, videoları HD yükle seçeneğini devre dışı kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.Bununla beraber Facebook için geliştirilen bu yöntemler sayesinde internet kotanızı çok daha tasaaruflu bir şekilde kullanmanız mümkün olacak.