Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine gerçekleştiren hava harekatında terör örgütünün kullandığı bir mağara, iki silah mevzisi ve bir koruganın imha edildiği, eylem hazırlığında olduğu belirlenen 4 teröristin de etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, bugün öğleden sonra Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine, Türk Hava Kuvvetleri̇ne bağlı savaş uçakları i̇le hava harekatı yapıldı.

Gerçekleştirilen hava harekatında, PKK terör örgütünün kullandığı bir mağara, iki silah mevzisi ve bir korugan ortadan kaldırıldı. Keşif ve gözetleme aletleriyle eylem hazırlığında olduğu belirlenen 4 terörist, harekatla etkisiz hale getirildi.

GÜDÜMLÜ TANKSVAR FÜZESİ TESPİT EDİLDİ

Diğer taraftan, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine ait Çiftlikköy’de 29 Temmuz'da yapılan arazi taraması sırasında PKK terör örgütüne ait güdümlü tanksavar füzesi (AT-4 Spigot güdümlü TAS silahı) bulundu.

AYNI YERDE 2. OPERASYON

Irak'ın kuzeyinde yer alan Zap ve Metina bölgelerine gerçekelştirilen hava harekatında, 3 silah mevzisi ile 2 mağara imha edildi, ilk tespitlere göre eylem hazırlığında olan 3 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dün akşam saatlerinde Zap ve Metina bölgelerinden alınan anlık istihbaratın değerlendirilmesi neticesi Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarıyla bölgeye hava harekatı gerçekleştirdi.

Bölücü terör örgütüne bağlı olduğu tespit edilen barınma alanlarının ateş altına alındığı harekatta, 3 silah mevzisi ile 2 mağara imha edildi, ilk belirlemelere göre eylem hazırlığında olan 3 terörist etkisiz hale getirildi.

Görevlerini başarıyla yerine getiren savaş uçakları, emniyetle üslerine döndü.