Bilim adamları Güneş Sistemi' nde en büyük gezegen olan Jüpiter' in aynı zamanda en yaşlı gezegen olduğunu tespit etti.

EN YAŞLI GEZEGEN DE JÜPİTER

Amerika Birleşik Devletleri' nin California eyaletindeki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Almanya' nın Münster Üniversitesi' nden araştırmacılar, Jüpiter' in yaşını belirlemeye dönük yaptıkları öncü emeklerde, gezegenin katı çekirdeğinin Güneş Sistemi' nin 4,6 milyar yıl önce meydana gelmesinde yaklaşık 1 milyon sene sonra oluştuğunu saptadı.

Araştırma adına Jüpiter gezegeninden doğrudan yer örneği alma olanağı olmayan bilim adamları, gezegenin yaşını Jüpiter'den kopan demir gök taşlarındaki izotop izlerini inceleyerek belirledi.

Araştırmacı bilim adamları, göktaşlarının maddi yapısında genetik olarak farklı iki gaz ve toz rezervuarının karışımında içi içe olduğunu tespit etti. Bunun güneş sisteminin oluşumunun ilk 1 milyon ile 4 milyon senelik döneminde yaşanan bir şeyin tesiri olduğunu vurgulayan araştırmacı bilim adamları, Jüpiter' in Güneş nebulasında meydana gelen gaz ve toz diski arasında bir blok oluşturarak iki rezervuara ait etmenlerin birbirine karışmasını önlediğini beyan ettiler.