Van' a bağlı  Muradiye ilçesinde Adalet ve Kalkınma Parti binasına dönük yapılan saldırı eylemi ile ilgili 3 kişi ile terör örgütüne yardım ettikleri gerekçesi ile DBP'li eski belediye başkanı Mehmet Ali Tunç'un da içelerinde bulunduğu 17 sanık hakkında dava açıldı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Kasım 2016' da AK Parti Muradiye İlçe Başkanlığı binasına yapılan bombalı saldırı eylemi  ve ilçede terör örgütüne destek verdikleri sebebi ile  20 şahıs hakkında yürüttüğü soruşturmayı bitirdi. Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği iddiası ile 3 sanığa, "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "önemsiz tür ve miktarda patlayıcı maddeyi satın alma, kabul etme veya bulundurma" ve "sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 27' şer yıl hapis cezası verilmesi istendi.

TENDÜREK DAĞI'NDAKİ TERÖRİSTLERE EKMEK GÖNDERİLDİ

Sanıklardan Z.Y. beyanında, eski ilçe belediye başkanı Tunç' un hain terör örgütünün isteği yönünde kendisini işe aldığını, belediye fırınından gelen emir ile haftada 350-400 ekmeğin Tendürek Dağı' ndaki teröristlere gönderildiğini ifade etti.

İddianamede, Z.Y'nin belediyeye ait ekmek fırınında günde 5 bin ekmek çıkarılmasına rağmen hesap defterine 4 bin 600-4 bin 650 olarak kayıt edildiğini, bunun nedenini sorduğu sanıklardan M.Y' nin kendisine "Tendürek'e gidiyor, başkanın da haberi var, sen işini yap, fazla kurcalama." dediği öğrenildi.