Altaylı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen FETÖ soruşturması çerçevesinde geçen cuma günü sabah saatlerinde Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi birimleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Enver Altaylı'nın evinde detaylı arama yapan polis ekipleri, bazı basılı ve dijital malzemelere el koymuştu. MİT eski militanı Enver Altaylı, sorgulanmak üzere Ankara'ya götürüldü. Altaylı, FETÖ'nün 1980'li senelerin başındaki yapılanması ve FETÖ okullarının kurulmasıyla ilgili sorgulandı.

73 yaşındaki Altaylı, Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde okumuş, 1960'da Talat Aydemir'in darbe teşebbüsüne katıldığı için tutuklanmıştı. 1968’de MİT'te çalışmaya başlayan Altaylı’nın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e yakın bazı isimlerle bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Enver Altaylı’nın avukatı Adem Eroğlu, tutuklama kararına itiraz edeceklerini belirtti. Altaylı'nın tutuklama kararı sonrası Sincan Cezaevi’ne gönderildiği bildirildi.

ANTALYA'DA GÖZALTINA ALINDI

Edinilen bilgiye göre, FETÖ ile ilişkili Ankara merkezli bir operasyon başladı. Operasyonda ilgi çekici bir isim de mevcut. Eski MİT mensubu Enver Altaylı da, Antalya'da gözaltına alınarak Ankara’ya sevk edildi.

73 yaşındaki Altaylı, Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde okumuş, 1960'da Talat Aydemir'in darbe kalkışmasına katıldığı için tutuklanmıştı. 1968’de MİT'te çalışmaya başlayan Altaylı’nın Fetullah Gülen’e yakın bazı kişilerle bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

Enver Altaylı daha öncede Necip Hablemitoğlu cinayetinden dolayı gözaltına alınmış ardından serbest bırakılmıştı.