Öğrencilerini silahlanmaya yönlendirdiği için tutuklanarak cezaevine konulan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Nihat Kanbur'un eski eşi polisteki ifadesinde evlilikleri süresince şiddet gördüğünü açıkladı.

Eski eşinin Fetullah Gülen'in sohbetlerini dinleyip şiddet uyguladığını kaydeden Müge İ., "'Hocan böyle mi öğretiyor' diye tepki gösterirdim. 6 ay şiddet gördüm" dedi. Müge İ. yaşadıklarını şöyle anlattı:

ÖĞRENCİLERİ SİLAHLI İSYANA TEŞVİK ETTİ

Nihat ile Ege Üniversitesi'nde okurken 2002'de arkadaş ortamında tanıştım. Kendisi o dönem aynı üniversitenin hukuk fakültesinde Ceza Hukuku dalında doktora yapıyordu. Aynı zamanda İzmir Polis Meslek Yüksek Okulu'nda öğretmendi. 2007'de evlenme teklif etti. 1 yıl nişanlı kaldıktan sonra evlendik.

Evlendiğimde Nihat Akdeniz Üniversitesi Ceza Hukuku'nda öğretim üyesi olarak çalışıyordu. Evlendikten sonra bana soğuk davranmaya başladı. Çalışmama izin vermedi. 5 çocuk istiyordu. Cemaat böyle istiyormuş. Evde uzun kıyafetler giyinmemi, çalıştığı fakülteye giderken ise özenli ve açık giyinmemi telkin ederdi.

Bir kursta ders vermek için gittiği İzmir'de cemaat evlerinde yatıp kalktığını söylerdi. Antalya'daki evimizde her hafta 10-15 kişinin katıldığı toplantılar yapılır, cep telefonları sim kartları çıkarılmış şekilde oda kapısının önüne konurdu. Maaşının bir bölümünü himmet olarak veriyordu.

Zaman ve Sızıntı aboneliği parasını öder ama dergiler başka adrese giderdi. Onunla sadece 6 ay aynı evde kaldım. Bana bu süreçte sürekli fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladı. Gülen'in sohbetlerini dinlediği zamanlar bile bana şiddet uyguluyordu. 'Gülen hocanız size böyle mi öğretiyor' derdim.

Sabah / Nazif Karaman