17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.33°
  • Ankara 20°
  • Izmir 22°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Eski Emniyet Müdürünün Kızlarından FETÖ'ye Milyonluk Bağış!

Eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in iki kızının, kumpasçı polisleri kurtarmak için FETÖ'ye 4 milyon 200 bin lira para aktardığı ortaya çıktı.

Eski Emniyet Müdürünün Kızlarından FETÖ'ye Milyonluk Bağış!

FETÖ'nün emniyet yapılanmasındaki etkili isimlerinden eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in kızları, avukat Fatma Saadet Yılmazer ile hukuk öğrencisi Rabia Fitnat Yılmazer'in tutuklandığı soruşturmada örgütün avukatlık ofislerinin kirli para trafiği de açığa çıktı.

FETÖ'YE 4 MİLYON 200 BİN LİRA AKTARDI

Savcının Yılmazer kardeşlerin tutuklanmasını talep ettiği yazısında, Karkın Hukuk Bürosu'ndan Ataol Hukuk Bürosu'na danışmanlık ücreti adı altında 4 milyon 200 bin lira civarında bir para aktarımı yapıldığı, örgüt tarafından elden de zarf içinde paraların gönderildiği belirtildi.

ÖRGÜT TUTUKLU POLİSLERİ KURTARMAK İÇİN HARCADI

Bu paraların FETÖ'nün 17 Aralık sonrası tutuklanan polislerini kurtarmak için harcandığı anlatıldı. Savcılık, ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklanan Yılmazer'in avukat kızı Fatma Saadet Yılmazer'in de 2013-2015 arasında bu büroda çalıştığını belirtti.

FETÖ'NÜN KİRLİ PARA TRAFİĞİ

FETÖ’nün finans ayaklarına yönelik operasyonlar devam ederken, örgütün himmet paralarını yurtdışına kaçırmak için sinsi bir plan uyguladığı ortaya çıktı. ‘Himmet’ adı altında toplanan paraları karşılıklı şirketler üzerinden ABD’deki Gülenist kuruluşlara aktaran örgüt, ülkenin bankacılık sistemine takıldı.

FETÖ’nün ABD’ye 5 milyon dolar para transferinin tespit edilmesi üzerine Amerika istihbarat servisi FBI bu paranın kara para olup olmadığını belirlemek için harekete geçti. Türkiye ise tespit edilen bu paranın Bank Asya üzerinden ‘kredi kılıfı’ ile Amerika’da aklanan ‘himmet’ ve ‘bağış’ paraları olduğunu belirledi. Bunun üzerine FBI ile Türkiye arasında ortak çalışma başlatılarak FETÖ’nün kara para transferleri mercek altına alındı.

KİLİT BANK ASYA İLE AÇILDI

Emniyet, FETÖ’nün finans kaynaklarına yönelik çalışmalarında başta Bank Asya olmak üzere, örgütle ilişkili şirketlerin hesaplarını didik didik inceledi. Mali Suçlarla Mücadele Kurulu’nun (MASAK) raporlarıyla hareket eden emniyet, örgüte kaynak sağlayan şirket ve kuruluşları mercek altına aldı.

İncelemelerde, FETÖ’nün operasyonlardan önce ‘Himmet’ paralarını yurt dışına kaçırmak için izlediği yöntem tespit edildi. Emniyet’in çalışmasıyla FETÖ’nün Bank Asya’yı kullanarak oluşturduğu kara para aklama zinciri çözüldü. Buna göre toplanan himmet ve bağış paraları FETÖ’ye mensup şahıslar ya da kurumlar üzerinden Bank Asya’ya yatırıldı.

Bankaya girip aklanan’kara para FETÖ’nün uluslararası şirketlerine kredi olarak verildi. Bu şirketlere yurtdışında karşılıklı şirketler kurduruldu. Bunlar vasıtasıyla paralar yurtdışına gönderildi. Yasal yollarla ülkeye giriş yapıldığı düşünülen paralar FETÖ’cü kuruluşlara aktarıldı.

Kaynak: Sabah

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri